Лайката – ароматна и полезна

Препоръчваме Ви:


Лайката, Chamomilla, е една от най-често използваните лечебни растения. Билката е използвана вътрешно и външно, за чай и в козметиката, като най-ценени са нейните релаксиращи и противовъзпалителни свойства. Растението е разпространено по поляните и пасищата, покрай огради и пътища, като за лечение се берат цветовете на билката през периода на цъфтежа от месец май до месец юли. В тибетската медицина лайката се смятала за чудодейно средство за подмладяване, а тибетските монаси пиели отвара преди сън и рано сутрин.

Цветовете съдържат етерично масло, което има зелен до син цвят, в зависимост от количеството на азулените. Главните му съставки са бизабол и неговите кислородни производни фарнезен и хамазулен. Лайката съдържа гликозиди, които спомагат за отделянето на стомашен сок и подобряват апетита. Хамазуленът има добре изразено противоалергично действие и местно анестетично действие, подобрява обмяната на веществата. Дрогата е богата на кумарини, флавонови гликозиди, слузни вещества, никотинова киселина, салицилова киселина, глицериди на олеиновата, палмитиновата, стеариновата и линоловата киселина, каротин, витамин С.

Лайката е много богата на етерично масло, което има силно противовъзпалително действие. В народната медицина чаят от лайка се използва за заболявания на храносмилателния път – гастрит, колит, колики и газове. Етеричното масло увеличава броя на сърдечните съкращения и разширява съдовете на главния мозък. Растението има благоприятен ефект срещу камъни в бъбреците и пикочния мехур. Често се използва за лечение на възпалителни процеси на дихателните пътища, а заболявания като фарингит и ларингит се повлияват много добре от инхалации с лайкова отвара. Чаят може да се пие за болезнена менструация и маточни кръвоизливи.
Употребата на билковия чай от лайка не е предназначена само за периодите, в които сте болни, но и за профилактика на заболяванията. В периодите на грипни епидемии е добре поне веднъж на ден да пиете билков чай. Запарка от лайка се прави от 1 супена лъжица суха дрога, която се залива с 200 мл кипяща вода. Запарката кисне един час, прецежда се и по желание се подслажда. Добре е да изпивате по чаша, максимум три чаши на ден.

Външно отварата може да се употребява за промивка – при възпаление на лигавицата на очите, на матката и при хемороиди, а компресите помагат срещу трудно зарастващи рани, мокри екземи, отоци. Билката намира приложение за лечение на ревматизъм, невралгични болки, епилепсия, главоболие. Срещу зъбобол и възпалено гърло се препоръчва гаргара от  лайка 3-4 пъти на ден. Лайката се използва и като козметично средство – за изплакване на руси и светлосестеняви коси, за парна баня и за почистване на кожата с памук, срещу акне и суха кожа. Извлек от лайка можете да направите като залеете десет лъжици от билката с две чаши студена вода и оставите да престои 8 часа. Можете да почистите порите с малко етерично масло от лайка в леген с гореща вода – покрийте главата с хавлиена кърпа, наведете се и оставете парата да обвие кожата. Парната баня подсилва кръвообръщението и почиства повърхността на кожата. Вдишването на парите успокояват хрема и синузит.

Преди да приемате чай от лайка е добре да се уверите,че не сте алергични към билката, тъй като това може да има странични ефекти. Обикновено от алергия към лайка страдат хора със сенна хрема. Отварата от лайка не се препоръчва в големи количества за бременни жени, както и за хората, страдащи от астма, поради свойствата си да разрежда кръвта и да регулира цикъла.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *