Тест: какъв тип пациент сте

Като че ли сме свикнали винаги да обвиняваме лекарите за това, че не са си свършили работата – не са поставили правилната диагноза, не са предписали подходящото лекарство… Но в действителност не малко значение за точната лекарска преценка и препоръчаното лечение има и това доколко добре общуваме с лекаря.

За да разберете какъв тип пациент сте, отговорете на следните 4 въпроса:

1 – Каква роля трябва да играе моя лекар в лечението ми?

2 – Какво участие трябва да имам аз?

3 – Каква емоционална подкрепа очаквам от лекаря?

4 – Какво мисля за баланса между изкуството и науката в медицината.

По-долу сме дали описание на 5-те най-чести типа пациенти. Разгледайте всеки, за да установите кой най-много се доближава до вас.

Типове пациенти:

1. Пасивно-зависим

Предпочитате вашият лекар да взима всички решения, свързани със здравето ви. Тъй като имате пълно доверие на медицинската професия, смятате, че лекарят знае най-добре. Ето защо не ви интересуват рисковете и ползите от диагностичните процедури и избора на лечение. Искате просто да следвате сляпо всичко, което лекарите са ви посъветвали. На 100% възприемате медицината като наука.

2. Независимо-скептичен

Настроени сте с резелви спрямо всеки съвет, който получавате от медицинско лице. По-склонни сте да вярвате на собствения си опит и мнение, след като научите опциите пред вас. Тъй като крайното решение го вземате винаги сами, малко вероятно е да се съгласите с мнението на друг. Ето защо, въпреки че подхождате скептично към съветите на лекарите, не търсите второ мнение на друг специалист. Емоционалната подкрепа не е нещо, което цените. Вместо това търсите препоръки, които отговарят на вашите възгледи, знания и опит. Гледате на медицината повече като изкуство отколкото като наука.

3. Интелектуално-познавателен

Нетърпеливи да разберете науката зад диагностиката и терапията, предварително проучвате здравните състояния в интернет или чрез други източници и държите дейно да  участвате във вземането на решения. Подбирате внимателно кой ви лекува и предпочитате лекар, който има установен опит и престиж (например работи в елитно здравно заведение). Емоционалната подкрепа не е това, което търсите – по-скоро искате изцяло да разберете рисковете и ползите от всеки метод на лечение. Във вашите очи медицината е предимно научна дисциплина.

4. Целесъобразно-адаптивен

Не очаквате да изградите трайни взаимоотношения с лекаря. Смятате, че всеки е толкова добър колкото и останалите. Основното, което ви вълнува, е той да е на ваше разположение винаги когато ви потрябва. Обичате да действате пестеливо и затова не бихте избрали лекаря според неговия престиж. Емоционалната подкрепа не ви е основен приоритет. Не се вълнувате много от това как ще бъде поставена диагнозата и на основа на какво ще ви бъде препоръчано лечението.

5. Открито-познавателен

Търсите по-близки взаимоотношения със своя лекар. Възприемате оказването на здравна помощ като партньорство между лекаря и пациента. Предпочитате специалист, който няма да ви претупа поради натоварения си график, а напротив – ще бъде открит с вас и ще ви обърне достатъчно внимание. Очаквате емоционална подкрепа от негова страна, защото считате това за важна част от терапията. Интересувате се от алтернативна и нетрадиционна медицина, а медицината изобщо приемате повече като изкуство, отколкото като наука.

Какъв тип лекар ми подхожда

Предполага се, че вече сте установили какъв тип пациент сте. Значи е време да се ориентирате и какъв тип лекар ще ви подхожда. Ето и най-добрите комбинации:

– пасивно зависим пациент – авторитарен лекар, който обича да контролира винаги и всичко;

– открито-познавателен пациент – лекар, който държи да информира пациента и да изразява ясно своята подкрепа за това, което трябва да се направи;

– независимо-скептичен пациент – лекар, който обича да анализира, базирайки се на опита и знанията си, но и за когото бюрократ не е мръсна дума;

– интелектуално-познавателен пациент – лекар с изразена интелигентност и склонност към задълбочен анализ;

– целесъобразно-адаптивен пациент – лекар с ясно изразен бюрократизъм, несклонен към подробности и близост в отношенията.(а)

източник: здраве.bg

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *