Гъбички по ноктите и краката – чест проблем през лятото

Гъбичните инфекции са широко разпространени. Определяни са като „напаст“, тъй като състоянието е неприятно и трудно се поддава на терапия. В миналото за преодоляването му са използвани редица алтернативни начини, като дезинфекции с оцет и налагане на чесън.

Понастоящем разполагаме с избор на медикаменти, които ни позволяват да се справим с проблема по един лесен и ефективен начин. Консултацията със специалист е препоръчителна, с цел да се подбере най-подходящото лечение за индивидуалния случай.

Гъбичките се срещат най-често по краката (tinea pedis), по главата (tinea capitis) и по тялото (tinea corporis).

Гъбички по краката
Гъбичните инфекции се получават в следствие на микроорганизми, които използват кожата ни като жизнена среда. На краката те засягат най-повърхностния слой на кожата. Предпочитани от тях места за обитаване и развитие са влажните и топли участъци, които са и слабо проветрявани.
Често тази „напаст“ засяга и ноктите на краката. Гъбичките по ноктите са различни видове, но най-често срещаната е Trichophyton rubrum.

Как да разберем, че страдаме от гъбична инфекция?
Появата на гъбична инфекция по кожата на краката се характеризира със сърбеж, боцкане, парене в областта на петите, стъпалата и пръстите, откъдето обикновено започва инфекцията. Тези симптоми често са съпроводени с лющене и напукване на кожата, както и с появата на мехури.
В следствие на загнездването на гъбичките в краищата на ноктите, те се повдигат. Ноктите стават чупливи, удебелени, променят цвета и формата си. Възможно е обаче гъбичната инфекция да се появи и без симптоми.


Как да се справим с проблема?

В аптечната мрежа се предлагат противогъбични лекарства, които са достъпни без рецепта. Препоръчително е обаче да се извърши консултация със специалист, който да определи адекватния за състоянието медикамент, гарантиращ ефикасно и безопасно лечение.

Справянето с проблема изисква и мерки от общ характер, като смяна на обувките. При наличие на гъбички не е препоръчително да носим едни и същи обувки повече от един ден, а също така те не трябва да бъдат от изкуствена материя.

Редовната смяна на чорапите е задължителна, а тяхното изпиране следва да става във вода на висока температура. Необходимо е и обработването им с ютия на висока степен. При наличие на гъбички по краката е наложително да се извършва редовна смяна на спалното бельо и хавлии и съответната им обработка – много по-често изпиране на висока температура в пералня.

Друга мярка е ежедневното измиване на краката и щателното им подсушаване. Задължително е и хигиенизиране на подовите настилки на мокрите помещения. Гъбичната инфекция е заразна, така че не е желателно да се разхождаме боси в хотели, сауни и други обществени помещения.

Не е желателно да се разхождаме без джапанки или чехли дори в домашната баня, тъй като там са налице идеални условия за предаване на инфекцията. Трябва да се осигури и редовната дезинфекция на банята, с което да предотвратим, освен заразяване на друг член от семейството, но и собственото ни реинфектиране.

Да не допускаме да се заразим с гъбична инфекция

През студените месеци се стремим да държим краката си на топло и често не мислим за последствията. Тесните обувки, както и изработените от изкуствени материи, са предпоставка за поява на гъбички.

За да избегнем неприятните микотични инфекции, следва да се стремим да подбираме внимателно обувките, които купуваме. Обувките трябва да са удобни и да позволяват "краката да дишат".

Ето какви продукти ви предлагат Аптеки Оптима:

Фунгофин таблетки

Фунгофин крем

Нейлнер Рипеър

 

източник: www.puls.bg

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *