Здрави зъби за здраво тяло

Много хора смятат, че здравето на зъбите е важно основно заради дъвкателните способности и естетиката, но всъщност е доказано, че то има влияние и върху здравето на човека като цяло. Проблемите със зъбите могат да усложнят сериозни заболявания като диабет и болести на респираторния апарат. Доказана е и връзката между лошата устна хигиена и повишаването на рисковете от сърдечно-съдови заболявания, както и на преждевременно раждане на бебета с тегло под нормата. Това е така, тъй като инфекцията от устата лесно преминава в кръвта и се разпространява из цялото тяло. Ето защо е от особена важност да се грижите за здравето на зъбите и венците, за да си спестите множество здравословни проблеми в бъдеще. Почистването на устната кухина и редовното ходене на зъболекар са двете основни стъпки за грижата за зъбите.

Плаката е основен враг на зъбите – установено е, че в 1 милиграм плака се съдържат над 250 милиона микроби, които се хранят с налепите и отделят киселини. Те разяждат емайла на зъбите и образуват кариеси. Плаката не може да се отдели от повърхността на зъбите с изплакване на устата, а само с четка и паста, както и с конци за зъби, но жабуренето с вода за уста намалява натрупването й. Трябва обаче да знаете, че според някои нови изследвания, зъбите не бива да се мият веднага след хранене, тъй като тогава емайлът е уязвим и четката може да го повреди. Четкането трябва да продължи 2-3 минути. Грижите за венците – например с избора на мека четка, с изплакване с вода за уста и жабурене с отвара от лечебни растения, смрадлика, лайка и прополис, осигуряват здравина на зъбите, тъй като даже здравите зъби могат да се окажат жертва на парадонтозата.

Ето няколко основни правила за здрави зъби:

1. Не чакайте твърде много – важно е да установите проблемите, преди те да са се усложнили. Редовното посещение на зъболекар ще Ви държи в течение за кариеси, рискове от парадонтоза и проблеми със захапката, които могат да се решат още в началото. Почистването на натрупалия се зъбен камък е стъпка за профилактика на здравите венци.

2. Пийте много вода – избягвайте газираните напитки и соковете, тъй като те нарушават емайла. Добре е да използвате сламка, която намалява взаимодействието между зъбите и течностите, които могат да ги увредят. Любимите храни на бактериите върху налепите са сладките и нишестените.

3. Когато се храните с продукти, богати на калций, приемайте допълнително витамин Д, например чрез мазни риби, тъй като той подпомага усвояването на калция. Без витамина организмът усвоява само 10% от него, а с него – до 90%. Твърдите плодове пък масажират венците и почистват остатъците от храна между зъбите механично.

4. Поне 3-4 пъти в седмицата използвайте конци за зъби, които могат да достигнат до труднодостъпните части на устата и почистват пространствата между зъбите, особено ако те са разположени нагъсто. Четките за зъби сменяйте поне на 3 месеца, а когато сте били болни я заменете веднага. Винаги избирайте четка със синтетичен косъм и я оставяйте да изсъхне след употреба.

5. Много хора смятат, че детските зъби не изискват много грижи, тъй като са млечни и падат на определена възраст. Истината е обаче, че някои от млечните зъби, които са по-назад в устата, не се заменят от постоянни. Освен това, ако болният млечен зъб е до здрав постоянен, инфекцията може да се предаде.

6. Спрете цигарите – тютюневият дим не е вреден само за зъбите, а и за целия организъм. Пушачите са в пъти по-застрашени от проблеми с венците от непушачите, тъй като натрупването на зъбен камък се повишава.

Препоръчваме Ви да опитате:

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *