Природни антибиотици: 5 вкусни лекарства

Още Хипократ е казал, че храната е нашето лекарство, а съвременните лекари знаят, че храненето е един от основните фактори за запазване на функциите на тялото и за лечение на някои болести. Знае се, че антибиотиците убиват не само лошите, но и добрите бактерии, а освен това понякога създават резистентност, затова все повече хора предпочитат природната медицина и се лекуват чрез храни и растения. Има някои хранителни продукти, които имат натурално антибактериално действие и не вредят на организма, ако се приемат внимателно. Тъй като някои от тях могат да дразнят чувствителната лигавица на стомаха, предварително говорете със специалист как да приемате тези храни безопасно.
 

Лук и чесън


Двата зеленчука са роднини и имат сходни качества, които се дължат на съдържанието на антибактериални съединения, фитонциди. Те могат да се използват вътрешно или външно за лечение на инфекции, тъй като фитонцидите унищожават бактериите. Серните съединения са друга полезна съставка на лука и чесъна, която действа срещу патогенните микроорганизми. Чесънът действа и срещу гъбичките, а лукът включва в състава си фитонутриенти, които се борят със свободните радикали.

Пчелен мед

Пчелният мед е полезен за цялото тяло, както вътрешно, така и външно. Заедно с прополиса, който има силно антимикробно действие, този вкусен продукт се е използвал като антибиотик много преди синтетичните антибиотици да са изобретени. Медът съдържа антимикробен ензим, който забавя развитието на бактерии чрез диводороден пероксид. В китайската медицина се използва за хармонизиране на черния дроб, за неутрализиране на токсините и за лечение на стомашни язви, тъй като действа на бактерията helicobacter pylori.
 

Обикновено зеле

Обикновеното зеле има сходни качества с тези на броколито, цветното зеле, брюкселското зеле и калето. Една от основните полезни съставки са серните съединения, които действат антибактериално. За хората със здрави стомаси то е много полезно заради неразтворимите фибри, но хората със стомашни проблеми трябва да внимават с консумацията му. Можете да използвате за салати по-крехките листа на китайското зеле или да консумирате зеленчукови сокове, тъй като зелето съдържа витамин U, за който се знае, че лекува стомашни язви. Зеленчукът включва в състава си много витамин C, който е природен антибиотик. Суровите зелеви листенца могат да се поставят върху гърдите, тъй като успокоява възпаленията от мастити, фиброкисти и менструални болки.

 

Ферментирали продукти

Ферментите са полезни за организма, тъй като съдържат пробиотици. Те се грижат за чревната система, за да запазят хармонията между добри и лоши бактерии в червата. По този начин пробиотиците укрепват имунната система. Пробиотични продукти се изписват по време на прием на антибиотици, тъй като те нарушават чревната микрофлора. Ферментиралите млечни продукти, например киселото мляко, и зеленчуци, например киселото зеле, са полезна храна за храносмилателната система и имат антибактериално въздействие. Полезна ферментирала храна са също киселите краставички и азиатското ким чи.
 

Билки


Има множество билки, които могат да се използват за природни антибиотици. Освен полезни те са и много вкусни, а освен това могат да заместят солта, която повишава кръвното и задържането на вода. Това са бахарът, мащерката, ментата, босилекът, градинският чай, розмаринът, риганът, чилито, кимионът, копърът, индийското орехче, кардамонът, джинджифилът, анасонът, магданозът. Използвайте ги в свежа или суха форма, като чай или като подправка за ястията.

Препоръчваме Ви да опитате:

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *