Маточина

Препоръчваме Ви:

 

 

 

Маточината (Melissa officinalis) е многогодишно тревисто растение с листа, които имат характерна лимонена миризма. Нарича се още лимонче, пчеляк, кошерджийска трева. Растението е от семейство Джоджанови. Цветовете му са дребни, бели, жълтеникави или розови. Маточината расте из храсталаците, редките гори, покрай градините и оградите навсякъде в Бъгария. За чай, извлек или масло се използва цялата надземната част на маточината или само листата. Листата се берат в периода преди цъфтеж, през месец юли – ако растението цъфне, те не могат да се използват, тъй като губят характерната си миризма и лечебни качества.

Маточината съдържа етерично масло, дъбилни вещества, горчиви и слузни вещества, кафеена киселина, ензими, урсолова киселина, олеинова киселина. Използва се за укрепване на нервната система, тъй като действа седативно и спазмолитично. Помага за лечение на сърдечна невроза, мигрена, тревожност, безсъние, астма, ужилвания от пчели и на високо кръвно. Маточината е с меко спазмолитично и газогонно действие за лечение на функционални заболявания на червата – задържане на газове, гадене, повръщане. Тя има способността да стимулира храносмилането и отделянето на жлъчен сок, а в по-големи количества възбужда апетита. Добавки и чайове от маточина се използват и при виене на свят, за усилване на зрението, болезнена менструация, кожни обриви, а външно се прилага за лечение на циреи.

Запарката от билката се изготвя с 2 супени лъжици суха билка, които се заливат с 400-500 милилитра вряла вода. Билката трябва да кисне 20 минутки. Прецежда се и се пие по 120 милилитра течност, три пъти дневно, малко преди хранене. Маточината не бива да се смесва със силни подправки като мента, индийско орехче, джинджифил. Отварата от растението може да се използва за жабурене и гаргара при възпаления на венците и устната кухина. Маслото от маточина също се използва в нетрадиционната медицина. То може да се включи в лечението на всякакви видове бактериални, гъбични и екземни инфекции заради антисептичните си свойства. Масажи с маточинно масло облекчават артритни и ревматични болки, а аромотерапията успокоява и лекува инфекции на гърлото, сваля високото кръвно.

Внимание: ако сте с остри възпаления на стомаха и червата, остра кашлица, мозъчни увреждания, чернодробни заболявания, бременност, епилепсия,  билката трябва да се приема само след консултация с лекар.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *