Как да помогнем на бебето да премине към твърда храна

Препоръчваме ви:

Вероятно вашето бебе ще започне да яде твърда храна на възраст между четири и шест месеца. Не трябва да очаквате, че то веднага ще хареса такава храна – най-вероятно в началото, докато свикне с различните вкусове, по-голяма част от храната ще се озовава на лигавника или върху вас, отколкото в коремчето му. Не се обезкуражавайте, а продължавайте да го храните по обичайния начин. Докато то суче или приема мляко, няма значение колко от твърдата храна поема. В началото детето ще се колебае дали да яде необичайна за него храна, но постепенно ще привикне да я консумира. Ето няколко способа да накарате малкото да се храни.


1. Изберете най-подходящото време, за да пробвате новите подходи. Ако кърмите, единият вариант е да пробвате, когато имате най-малко мляко – за повечето жени това е късният следобед. Въпреки това, ако бебето е много гладно сутринта, можете да опитате и тогава. Бъдете гъвкави и ако опитите са неуспешни в това време, опитайте в друго. Започнете с едно хранене на ден и постепенно добавете второ хранене за деня. Необходими са ви няколко лигавника, лъжички, високо столче и бебешка храна.


2. Следете внимателно как реагира и как се чувства малкото в момента. Ако в следобедните часове на деня е изморено и му се спи, вероятността да не приеме новата храна е по-голяма. Изчакайте момент, когато бебето е щастливо и с повишено внимание, за да пробвате тогава.

3. Давайте на вашето бебе новата храна в часовете, в които обичайно го кърмите, но в никакъв случай не засищайте глада му с кърма или мляко. Първо давате храна, след това дохранвайте с кърма.

4. Настройте се да отделяте повече време за хранене, поне в началото, докато бебето свикне с новата храна. Не се опитвайте да спазвате обичайните срокове за хранене, тъй като трябва да действате упорито, но търпеливо и внимателно.

5. Поставете бебето на подходящо място, например на висок стол. Бъдете сигурни, че то е настанено удобно. Можете да го поставяте на стола няколко дни преди да му дадете от новата храна, за да свикне. Така няма да се налага то да се справя с две нови практики по едно и също време.

6. Изберете правилния тип лъжица. Най- добре е тя да е  пластмасова, защото е по-нежна към венците, отколкото металните лъжици. Добре е да използвате неговата собствена лъжица, докато се опитвате да го нахраните, тъй като ще му е по-лесно да я грабне и поеме в устата си.

7. Използвайте задължително лигавник. Намерете големи и лесни за почистване аксесоари, защото по-голяма част от храната ще попада върху тях. Бебето трябва да свикне да носи лигавче.

8. Преди да му дадете от новата храна, може да я поставите пред него на столчето за хранене. Ако то прояви интерес, след това по време на храненето тя няма да му е напълно непозната и е възможно да я възприеме по-лесно. Оставете го да бърка с пръст в храната, да я размазва и да си играе с нея.

9. Започнете с малко. Поставете съвсем малко храна в устата на бебето. Дайте му достатъчно време да свикне с всяка хапка. Ако то хареса вкуса на храната, може да си отвори устата за още. Въпреки това, дори да му хареса вкусът, ще отнеме време, докато свикне с храната, а дотогава значителна част от нея ще попада извън бебешката уста.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *