Над петстотин учители преминаха обучение за работа с деца аутисти

За да се интегрират по-лесно в образователната система децата със специални потребности, необходимо е експертите в училищата и детските градини да са адекватни спрямо техните потребности. Значително се увеличават случаите на деца, които са неспокойни, емоционално незрели, с трудности в адаптацията, проявяващи хиперактивност, психомоторна незрялост, агресивност, аутизъм, психосоматична проблематика. Това са част от изводите на проведения в срок на четири месеца проект ‘Заедно за специалните деца‘.

Сдружението ‘Тацитус’ обединява родители и близки на деца с аутизъм, както и специалисти в тази сфера. Според тях в една група в детска градина броят на децата със специални нужди може да достигне до 3-4. Проектът ‘Заедно за специалните деца’ е финансиран от Институт ‘Отворено общество’, а е осъществен в партньорство с МБАЛ Токуда Болница София.

Аутизмът е тежко разстройство на развитието, което може да продължи през целия живот на индивида. Причините за състоянието все още не са напълно ясни, но то нарушава умението на детето на общува с околните и да ги разбира, а това затруднява процесите на обучение и социализация. Този микс от фактори често е комбиниран с поведенчески проблеми. Аутизмът засяга деца от всички етнически и социални групи, като за момента диагнозата се поставя на едно дете на всеки сто в света, а броят им продължава да расте с темповете на епидемия. По тази причина 2-ри април е обявен за Mеждународен ден за повишаване информираността по въпросите, свързани с аутизма. Инициативата има за цел да насочи вниманието върху значението на ранната диагностика и ранната терапия, за да могат децата с аутизъм да развият максимума от своя потенциал.

В България по-голяма част от учителите не разполагат с адекватни знания и умения, за да се справят с тези специфични групи деца. Това включва умения за провеждане на продуктивен диалог с родителите, който да ги мотивира за активни действия в полза на детето. Много често децата с по-тежки диагнози се поставят в среда, която не е адаптирана към нуждите им и не може да подкрепи адекватно тяхното развитие. Тази насилствена интеграция не е ефективна. Ранната намеса на психолози, логопеди и специални педагози е от ключово значение за успешното развитие на децата с аутизъм. На този етап обаче повечето учебни заведения не могат да отговорят на тези потребности.

Именно затова инициативата бе проведена чрез безплатен полудневен курс за 525 учители от детски градини и ясли в София. Обучението включва разпознаване на ранните симптоми на аутизма, на спецификите и особеностите на работа с такива деца, и улесняване на комуникацията с техните родители. Задават се също конкретни практически съвети за работа и подкрепа на децата, и справяне в кризисни ситуации. За да се обхване нуждата от експерти извън столицата, Фондация ‘Стъпка за невидимите деца в България‘ планира нова обучителна кампания за лекари, родители и учители в 14 града в страната.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *