Краставицата, извор на влага и минерални вещества

Краставицата е растение от семейство Тиквови. Плодовете й съдържат много вода, около 98%, затова тя е нискокалорична и полезна за храна. Известни сортове в България са ‘Сандра’ и ‘Гергана’. Освен едрите краставици, за храна и консервиране се използват и дребни сортове, корнишони. Краставицата е култивирана в Индия преди около 3000 години, а се предполага, че е пренесена в Европа от Александър Македонски. Европейските колонизатори пренесли зеленчука в Северна Америка. Още от Древността краставиците се ползват не само за храна, но и като съставка за козметични процедури, заради нейните успокояващи и овлажняващи свойства върху кожата. Използвана е от векове като лекарство за възпаления, висока температура и кожни раздразнения.

По съдържание на количество вода краставиците превъзхождат всички останали зеленчуци. Те съдържат голямо количество вода, малко белтъчини, въглехидрати и целулоза, витамини и минерали, от които преобладават солите на калция и калия, магнезий и фосфор. Вътрешността на  краставицата е бледозелена, плътна и хрупкава. Приятният й вкус се дължи на органичните киселини. Съставките на зеленчука имат способността да разтварят солите на пикочната киселина, а високото съдържание на вода и калий спомага за извеждането на излишните течности от тъканите и действа диуретично. Аскорбиновата и кофеиновата киселина редуцират задържането на вода в тъканите.

Зеленчукът регулира храносмилането и подпомага усвояването на мазнините и белтъчините. Може да се яде в големи количества срещу гастрит с повишена киселинност. Краставицата спомага за образуването на червени кръвни телца, затова се препоръчва при анемия. Полезна е за консумация при тежки физически натоварвания. Водата, аскорбиновата киселина и кофеиновата киселина успокояват кожните раздразнения и намаляват отоците по кожата. Кората на краставиците е богата на фибри и съдържа редица полезни минерали, включително силициев двуокис, калий и магнезий. Сокът от краставици често се препоръчва като източник на силициев двуокис, за подобряване на тена, здравето и еластичността на кожата, а освен това сокът утолява жаждата и хидратира чудесно тъканите.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *