8 части на тялото, които не отговарят на възрастта ви

Препоръчваме ви:

По цифрите от ЕГН-то може да се разбере на колко години е човек, но не и колко възрастни са частите на тялото. Вътре в организма протича постоянна подмяна на клетки, с различна скорост в различните части на тялото. Вижте кои са онези зони, които не отговарят на вашата възраст.

1. Лигавица на стомаха – обновяване на 5 дни

Лигавицата на стомаха играе ключова роля в смилането на храната. В специални клетки се произвеждат киселини и ензими, които подържат ниското ниво на рН киселинност в стомаха и катализират процесите на разграждането й на отделни вещества. Същевременно тези клетки синтезират защитен слой, който предпазва лигавицата на стомаха от износване и разкъсване под въздействието на киселините.

2. Вкусови рецептори – обновяване на 10 дни

В устата са разположени около 10 хиляди вкусови рецептора, които съдържат в себе си микроскопични косъмчета. Те са наречени микровили и предават информация за вкусовата специфика на храната. Те се обновяват често, но с течение на годините техният брой намалява до 5 хиляди. Ето защо възрастните хора не могат да усетят добре някои вкусове.

3. Кожа – обновяване на 2 седмици

Най-външният слой на кожата се нарича рогов слой и включва малки недостатъци като бръчки и пъпчици. Той служи като защитна бариера, предпазвайки вътрешните слоеве на кожата.

4. Мигли – обновяване на 2 месеца

Освен че ви правят по-красиви, миглите имат много важна функция да защитават очите от прах и частици. На горния клепач има от 150 до 200 броя косъмчета а на долния клепач има около 75- 100 броя.

5. Червени кръвни клетки – обновяване на четири месеца

Една капка кръв съдържа милиони от тези клетки, които доставят така необходимия кислород до всички тъкани и премахват отпадъците. Приемът на необходимата дневна доза желязо е необходимост, за да могат да изпълняват функциите си.

6. Чернодробни клетки – обновяване за една година- две /300-500 дни/

В черния дроб се филтрира кръвта от храносмилателния тракт, почиствайки я от отровни вещества, преди да започне да циркулира в цялото тяло. Предвид това, че той чисти кръвта от всякакви отпадъчни вещества, не е чудно, че клетките му трябва да се обновяват периодично.

7. Клетки на междуребрената мускулна тъкан – обновяване на 14- 16 години

Гръдният кош защитава жизненоважните органи като сърцето и белите дробове. Мускулите между ребрата позволяват на гръдния кош да се разширява и свива по време на процеса на дишане.

8. Малък мозък – 3 години по-млад от вас

Въпреки че представлява само 10 % от общия обем на мозъка, той съдържа 50% от нервните клетки. Това е една от първите области, която започва да се развива у бебетата, но остарява по-бавно. Благодарение на него можем да стоим изправени, да балансираме, да извършваме координирани движения и да заучаваме нови неща, например езици.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *