Компенсации за живите донори обмислят законовите органи

За обществено обсъждане на страницата на МЗ е публикуван законопроект за промени в Закона за трансплантация на органи, тъкани и клетки. Те предвиждат да се регламентира възможността донорите да получават компенсация за предоставяне на свой орган или части от него. Заради основните принципи на доброволното дарителство обаче компенсацията ще бъде строго ограничена единствено до възстановяване на свързаните с донорството разходи и загуба на доходи, но се предвижда възможност живите донори да се обезпечават финансово за наблюдение в следтрансплантационния период като част от цялостна грижа за проследяване на здравословното им състояние. Изпълнителната агенция по трансплантация има да финансира дейности по насърчаване на донорството като част от цялостния процес по стимулиране даряването на органи. Директорът на Изпълнителната агенция по трансплантация доцент Силви Кирилов смята, че донорството не е добре развито у нас, а повече от 2000 души са заявили изрично несъгласие да дарят органите си.

Затяга се процедурата за обмен на органи с други държави като това ще може да става, само ако се спазват изискванията за качество, безопасност, проследяемост, докладване на сериозни инциденти и нежелани реакции, както и предоставяне на информация за органите и донорите, изисквания спрямо квалификацията на хората, които извършват трансплантация на органи. Обменът ще се извършва след сключване на споразумение между Изпълнителната агенция по трансплантация и съответната държава по посочените изисквания. Разрешенията за внос и износ на органи, тъкани и клетки, и на обмен на органи ще се издават от изпълнителния директор на Изпълнителната агенция по трансплантация, което ще доведе до ускоряване на процеса по издаването им, тъй като досега се чакаше разрешение от здравния министър и нещата ставаха по-бавно.

Агенцията ще предоставя редовно информация на Европейската комисия относно дейностите по трансплантация и ще осъществява контрол върху обмена на органи с държавите – членки, както и вноса и износа от и за трети страни. Тя ще регистрира, съхранява и анализира информацията относно данните на донора, здравословното състояние на живия донор и реципиента по време на трансплантацията и следтрансплантационния период. В създаване и поддържане на регистри във връзка с трансплантациите ще бъдат строго спазвани всички изисквания на Закона за защита на личните данни.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *