Къпина срещу запек и увреждане на клетките

Къпина, Rubus, е подрод храсти от семейство Розоцветни. Известни са около 250 вида къпини, като са разпространени в Европа, Северна Америка и централните части на Азия. Плодовете им се използват сурови и преработени на сок, конфитюр, компот. Освен плодовете в народната медицина се използват листата и коренът на къпините. В Европа къпината е позната от хилядолетия, използвала се е срещу инфекции на устата и очите, а чаят от листа на къпина се е употребявал срещу гадене.

Къпината съдържа 4- 6% захари, органични киселини, витамин C, каротин, витамин К, манган, фолиева киселина. Тя съдържа много пектин и е един от най-богатите на фибри плодове. Разтворимите фибри действат на червата като растат на обем от поетата вода, а така прочистват системата и изхвърлят от нея отровите. Къпините съдържат калий и калций, фенолни киселини, танини и цианидинови гликозиди. Може би най-полезни са фенолните киселини, които представляват антиоксиданти съединения. Част от тях са антоцианини, елагова киселина, рутин, които действат срещу увреждане от отровите в храната и околната среда. Къпините съдържат аналгетик салицилат, който успокоява болката и може да спомогне за редуциране на риска от сърдечно-съдови болести.

Високото съдържание на антиоксидантни съставки в къпините са причина те да са считани за едни от първенците в скалата „Капацитет за Абсорбиране на Кислородни Радикали“, „Oxygen Radical Absorbent Capacity“, със стойност 340. Те се борят с увреждащите свободни радикали, които въздействат върху клетките и способстват за остаряването на тъканите. Заради съдържанието на фибри къпините действат запичащо и затова се препоръчват за лечение на колит и диария. Малките семки обаче могат да подразнят стомашната лигавица на хора с гастрит и язва, но те могат да консумират сок от къпини, който е пълен с витамини. Имат лечебен ефект срещу болести на бъбреците и пикочните пътища.

Фибрите способстват за поддържане на здравето на храносмилателната система, контролират на кръвната захар, спомагат за редуциране на излишните килограми и понижаване на холестерола в кръвта. Сокът от къпини е много полезен за работата на сърцето. Тъй като съдържат танини, къпинките имат антисептично и стягащо свойство. Могат да се употребяват за лечение на леки инфекции. Къпините имат антибактериални свойства и се считат за страхотно средство за прочистване на кръвта. Корените и листата могат да се употребяват срещу диария, гастрит, обилна менструация, а външно могат да се използват срещу възпаление на лигавицата на устата, срещу парадонтоза на венците и срещу хемороиди.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *