Смрадлика срещу възпаления

Смрадлика, Cotinus, е малко дърво или храст, което вирее най-вече в Европа и Северна Америка. Клоните на дървото или храстчето имат червеникава гладка кора и жълта дървесина. Листата на смрадликата, които са основна лечебна част, са елипсовидни или яйцевидни, с ясно изразени жилки. Отдолу са сивозелени, а отгоре тъмнозелени, с характерна миризма.  След прецъфтяване на цветчетата дръжките се покриват с розови, зеленикави или червено виолетови власинки. Смрадликата най-често расте из сухи и варовити области, храсталаци и гори.

Смрадликата съдържа до 25% дъбилни вещества, основно от тях галотанини, флавоноиди мирицитрин, фустин и физетин, галова киселина, етерично масло. За лечебни цели се използват листата, които се берат в началото на цъфтежа, преди образуването на плодове. Те се откъсват внимателно без да се мачкат и се сушат, не трябва да се допуска листата да се овлажнят, тъй като губят голяма част от съдържанието на танини.

Билката действа затягащо, противовъзпалително и антисептично. Употребява се срещу диария и дизентерия. Вътрешната консумация на смрадлика трябва да е много внимателна, тъй като дразни лигавиците и предизвиква повръщане. Смрадликата се употребява за лечение на киселини в стомаха, язва, задух, кръвохрачене, заболяване на бъбреците. Много полезни качества има обаче тя, когато се употребява външно. Гнойни и незаздравяващи рани могат да заздравеят за денонощие, ако се накиснат или обработят с отвара от смрадлика. Лекува страхотно кожни заболявания, гнойни пъпки и рани, подуване на краката, потене, циреи. Капки от нея можете да употребявате срещу възпаление на лигавицата на клепачите, а с отвара в леген можете да се киснете срещу хемороиди и възпаление на женската полова система.

Ако имате парадонтоза или възпаление в устната кухина можете да употребявате отвара за жабурене. Отвара можете да направите като поставите да врат сто грама ситно нарязани листа в един литър вряща вода, която трябва да изстине и да се прецеди. Течността може да се употребява като противоотрова срещу отравяне със соли на тежки метали, алкалоиди и прочее отрови.

Смрадликата може да се употребява и като козметична течност срещу мазна кожа. Смесете мащерка и смрадлика, залейте ги с половин литър вряща вода, след двадесет минутки ги прецедете и съхранявайте на студено. Течността може да се употребява за почистване на кожата. Тя е особено полезна след парна баня със стягащия ефект на смрадликата.  Смесена с малко семена от копър и смлени овесени ядки, тя може да се накисне в зехтин, за да се употребява срещу пигментни петна.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *