Жлъчнокаменната болест

Жлъчнокаменната болест, холелитиаза, е болестно състояние, което сe описва с образуване на камъни с различни размери в жлъчния мехур и по-рядко в жлъчните пътища. Боледуват предимно жените, около три до четири пъти по-често от мъжете, като при тях болестта обикновено протича по-тежко и с повече усложнения. Наличието на камъни предразполага възникването на инфекции и възпаления в жлъчния мехур. Фактори за болестта са женските полови хормони, естрогени, които се повишават най-вече по време на бременност, хормонозаместителна терапия и пиене на противозачатъчни таблети, захарен диабет, повишен холестерол, затлъстяване и повишено тегло, анемии, цироза.

Причини за заболяването
В жлъчката се съдържат вода и други вещества като холестерол, жлъчни киселини, соли и билирубин. Ако количеството на някои от тези съединения нарасне се създават условия за образуване на жлъчни камъни. Жлъчнияt мехур и каналите пренасят жлъчен сок и други смилателни сокове от панкреаса и черния дроб до тънкото черво. Ако камъните попаднат в някои от тези канали, те могат да блокират потока от жлъчка, да предизвикат задържането й и да предизвикат възпалителни процеси. Жлъчните камъни се разделят на две големи групи спрямо състава си – холестеролови и пигментни. Последните са около 20% от всички жлъчни камъни, тоест по-често се образуват меки холестеролови камъчета, като най-често са с малки размери и голям брой, с черно-кафяв цвят. Холестероловите камъни са често единични, с различна големина. Те са с мека и имат трошлива консистенция и кехлибарено-жълтеникъв цвят.

Симптоми и лечение
Болестта протича в две форми – латентна форма, при която липсват оплаквания и обикновено се открива при профилактичен преглед, и язвена, при която пациентите се оплакват от болки в дясното подребрие след консумацията на определени храни, като яйца, концентриран алкохол, силно газирани напитки и шоколад. Болката продължава от половин до четири часа, като се появява предимно нощем, а това често затруднява съня на пациента. Тя може да се почувства и в дясната половина на гърба, като с тези си характеристики имитира симптоматиките на други заболявания. Може да се появи неприятен вкус в устата, гадене и втрисане. Ако се открие наличие на симптоматиката на болестта е желателно да се консултирате незабавно с личния лекар.

Ако лекарят ви се съмнява, че имате жлъчнокаменна болест ще ви назначи ултразвуково изследване на жлъчния мехур. В зависимост от резултата може да се наложи камъните да се премахнат с оперативна процедура, която е наречена холецистектомия или да се подложите на диета, при която няма да консумирате определени храни. Трябва да знаете, че при дългогодишна жлъчнокаменна болест могат да се развият злокачествени образувания на жлъчния мехур.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *