Див ям за хормонална регулация на мъже и жени

Препоръчваме ви:
 

 

Дивият ям, Dioscorea villosa, познат още като ямс, е многогодишно растение, което се среща в тропическите региони, както и в някои части на Северна Америка, Мексико и Азия. Известно е още с името мексикански сладък картоф, макар че сладкият картоф, Ipomoea batatas, няма общо с ямса в ботанически аспект. Плодът на зеленчука представлява тригнездова кутийка.

Корените на дивия ям съдържат сапонините диосцин и грацилин, фитостероли, танини и скорбяла. Има високо съдържание на витамини В6 и С. В100 грамавещество се съдържат 0.2 грама мазнини,28 грамавъглехидрати,4 грамафибри,2 грамабелтъчини, 0.5 грама захари и 69 милилитра вода. Зеленчукът е нискокалоричен и може да се включи в диетата пресен или на екстракт.

В природната медицина растението е използвано от векове при лечение на заболявания като дисменорея, както и при други проблеми у жените, които са свързани с раждането и менструацията. Мъжете го използват за подобряване на половата функция и изграждане на мускулна маса. Може да се употребява за преодоляване на състояния като невралгии, ревматоиден артрит и епилепсия. Положителното биологично действие на храната е определено от високото съдържание на гликозида сапонин и неговото производно диосгенин. Има по-нисък гликемичен индекс от обикновените картофи. Действа отхрачващо, диуретично, потогонно и спазмолитично. Дивият ям е естествен източник на прогестерон, който е нужен на организма, за да може да произведе самостоятелно хормони. Помага при възпаление на червата и стомаха, повишава функционирането на черния дроб. Може да се приема при заболявания на отделителната система, крампи, гадене, повръщане и хълцане.

Според проучвания, които са проведени в Мексико, жените, които консумират редовно ямс, нямат проблеми с менопаузата. Съдържащите се в храната фитохормони са сходни с човешките и могат успешно да възстановят хормоналното равновесие в организма. Билката спомага за активация на мастния обмен и влияе върху производството на кортикостероидите и жлъчните киселини. Гликозидът сапонин и неговото производно диосгенин се преобразуват в стероидни съединения, които имат връзка с осъществяването на различни функции в организма като DHEA. DHEA се определя като хормон на подмладяването, заради неговото регенериращо въздействие върху тялото, в съчетание със стимулация на емоциите. Дивият ямс подобрява функцията на сърцето, намалява артериалното налягане, повишава диуретазата и разширява периферните съдове.

При отглеждане на зеленчука, в него могат да се натрупат ксенохормони от естрогенов тип. В резултат на повишена консумация тези хормони могат да се акумулират в тялото. Опасността от хормоните е свързана с ранното начало на пубертета при момичетата и бавна полова зрялост при момчетата. Последиците могат да бъдат по-сериозни за следващите поколения. Ксенохормоните могат да предизвикат хроничен и тежък дисбаланс, като увредят ембрионите. Бременните и кърмачките трябва да се консултират със специалист, ако решат да консумират ямс или екстракт от него, тъй като действието на дивия ямс за тях не е добре проучено.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *