Нахут за протеини и срещу холестерол

Нахутът, Cicer arietinum, е растение от семейство Бобови. То се нарича още сланутък или леблеблия. Нахутът произлиза от Мала Азия, смята се че е бил използван като храна още преди 7500 години. Той е бил популярен в Рим, Египет и Древна Гърция. В настоящия момент се отглежда предимно в Турция, Мексико, Пакистан, Индия и Афганистан. В кулинарията се използват най-често 2 вида нахут. на първата разновидност зърната са малки и набръчкани, като това са зърна, които са отгледани в Индия, а втората разновидност, която е отглеждана по Средиземноморието, има зърна с по-големи размери, кръгла форма и жълт цвят. В Мексико и Индия нахутът е основна част от храненето, като културата замества други бобови храни, а от нея се правят прочутите фалафели, напитка от леблебия, която е подобна на кафе, пастет хумус. В България също се отглежда нахут, но сравнително малко.

В нахутът се откриват витамини А, В1, В2, В6, РР и С, микроелемени калий, желязо, калций, молибден, манган, мед, цинк, магнезий и фосфор. Той съдържа високи дози на лецитин, баластни вещества и белтъчини. В 100 грама нахут има 54 ккал. В 100 грама сварени зърна се съдържат 7 г фибри, 27 г въглехидрати, 9 г белтъчини и 2,6 г мазнини.

Нахутът е много добър източник на притеини, които са необходими на организма, за да може да възстановява клетките си. Съдържащият се в него витамин Е стимулира имунната система, защитава сърцето и поддържа кожата и косата здрави. Освен това съдържащите се в него изофлавини, които имат естрогеноподобен ефект, потискат появата на тумори. Древните гърци са го използвали като афродизиак. Нахутът е препоръчван на хора, които искат да изградят балансирано хранене, защото той има нисък индекс на гликемично зареждане. Спред актуални изследвания консумацията на нахут спомага за редуцирането на високите нива на холестерола.

Хората, които старадат от бъбречни заболявания или подагра, трябва да избягват консумацията на нахут, защото съдържанието на храната е свързано с повишаване на производството на пикочна киселина, тъй като в него се съдържат високи нива на пурини. Ако имате стомашно- чревни болести е добре да белите нахута преди консумация, тъй като ципата е твърда и може да раздразни тъканите на стомаха и червата ви.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *