Чушка за стройна фигура и силна имунна система

Препоръчваме ви:

Пипер, Capsicum, е растение от семейство Картофови. Известен е предимно с плодовете си, чушки. На българската трапеза те са едва ли не традиционно ястие, но растението е пренесено в Европа от Испания сравнително късно, едва през XVI век, тъй като негова родина е Латинска Америка. Смята се, че Христофор Колумб е донесъл първите семена в Европа като дар за испанската кралица. Първоначално били използвани само зелените чушки, но след това се популяризират червените, а по-късно оранжевите и жълтите. Чушките се консумират в разнообразни форми – сурови, печени, туршия, панирани, сушени, на червен пипер. Има две разновидности на чушката – сладка и лютива. Багрите им са различни – в зелено, червено, жълто, оранжево. Всъщност червената и зелената чушка са плод на едно и също растение, но в различен стадий на зрялост – червените са най-зрели.

Лютите чушки включват в състава си капсаицин и рутин, които са силни антиоксидантни съставки. Именно това е причината за лютивината на храната, която влиза в състава на много ястия. В чушките се съдържат белтъчини, калций, магнезий, фосфор, желязо, калий, ликопен, триптофан, цинк. Особено внимание трябва да се обърне на съдържанието на витамин C, по което чушката бие прочутите с тази съставка цитруси. В чушката може да се открият провитамин А, витамин Е, В1, В2, В6, както и захари, като особено интересно е това, че най-много захари съдържат лютите сортове. Чушките съдържат биофлавоноиди, които осигуряват добра профилактика на организма срещу сърдечно-съдови заболявания. Чушките се отличават с високо съдържание на цинк, който е два пъти повече, отколкото в краставиците, доматите, марулята и тиквата. Цинкът е много важен за растежа и развитието на малките деца, за имунната система и плодовитостта.

Може би най-полезните съставки в чушките са витамин C и капсацин, които действат антиоксидантно, подпомагат бързото изгаряне на калориите и имат добро действие за кръвоснабдяването на кожата. Капсацинът е апетитовъзбуждащ и способства за обилно отделяне на слюнка в устата, на стомашен, панкреасен и чревен сок, а освен това има потогонен ефект, тъй като е силен дразнител на кожата. Капсацинът и ликопенът се борят с дефектите на клетъчно ниво, а комбинацията с аскорбинова киселина ги превръща в средство за борба с остаряването. Червените и тъмно оранжевите пиперки имат повече витамин С и съдържат десетки пъти повече каротин от зелените. Лютите пиперки се смятат не само за вкусна съставка, но също за мощен афродизиак.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *