Черешата, плодът на спортуващите

Черешата, Cerasus, е подрод овощни дървета от род Prunus, семейство Розоцветни. Черешата има костилков плод със сочна външна част. Дървото вирее в умерен климат в северното полукълбо – Северна Америка, Европа и Азия. Цветовете на черешата образуват малки съцветия. Смята се, че човекът започва да употребява за храна дивите череши от началото на бронзовата епоха, преди няколко хилядолетия.

Вишната, която е доста по-кисела от черешата, е друг вид, а не подвид на сладкия плод, както много хора смятат. Смята се, че черешите са се оформили като самостоятелен вид на територията на Средна Азия, а в Европа са внесени през Римската империя. През епохата на Великите географски открития черешите са пренесени по Северна и Южна Америка, Австралия и Нова Зеландия. Днес основни производители на череши за храна в глобален мащаб са страните в Европа с около 40% от световното производство, Турция и Съединените американски щати.

Черешите са богати на флавоноиди, основно антоцианини, които са червени пигменти и способстват за подобряване на имунитета. Съдържат още кверцетин, който е силно противовъзпалително вещество. Черешите са богат естествен източник на елагова киселина, на калий и на витамин C. В тях се съдържа много желязо, което е лесно усвоимо от организма, затова пресен сок от череши може да се дава на малки деца и бременни жени, както и на хора с отслабен имунитет. Фибрите в черешовите плодове действат добре за лечение на запек.

Кверцетинът действа облекчаващо на болката в ставите и предпазва очите от заболявания. Съдържанието на елагова киселина има антиканцерогенни свойства, а витамин С е антиоксидант и сподпомага производството на колаген, поддържа здравия вид на кожата и косата, успешно се бори с вирусите и бактериите. Съдържанието на органични киселини в черешите оказва благотворно влияние върху храносмилането. Плодовете спомагат за подобряване на секрецията на панкреаса и перисталтиката. По-киселите сортове утоляват жаждата и засилват апетита, а сладките имат успокоително действие върху стомаха и червата.

Учeнитe ca дoкaзaли, чe плoдoвeтe нa чepeшaтa cъдъpжaт  мeлaтoнин, затова се счита, че помагат срещу безсъние без конкретна причина. Чaшa чepeшoв coк бeз дoбaвeнa зaxap спомага за по-бързо възстановяване на мускулатурата у спортисти и редуцира рисковете от мускулна треска след тренировка. Черешите имат нисък гликемичен индекс и затова можете да хапвате от тях в по-големи количества, без да трупате мазнини. Трябва обаче да ги разпределите на малки порцийки и да ги хапвате през деня, а не вечерта, тъй като съдържанието на фибри може да обособи тежест в стомаха преди сън. Рисковете от консумация на череши са свързани с потенциални алергични реакции. Освен това не трябва да гълтате, хрупате и смучете костилките, тъй като те съдържат токсина цианид.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *