Броколи за фибри и стройна фигура

Препоръчваме ви:

Броколи е зеленчук, Brassica oleracea, който има общ прародител със зеленчуците зеле и карфиол. Наименованието броколи идва латинската дума „bracchium“, която значи „разклонение, клон“. Зеленчукът е бил култивиран в Италия по времето на Римската империя. Предполага се, че е селектиран от дивото зеле и представен в Римската империя от Мала Азия от пътуващи търговци. Обикновено броколите имат зелен цвят, но могат също да бъдат оцветени в бяло или лилаво.

Броколито е богато на витамините С, В5, В9, К и А. Съдържа много минерали, като желязо, магнезий, фосфор, калий, калций и селен. Откриват се каротеноиди, лутеин, сулфаран и индоли. В 100 грама броколи се съдържа 3 грама белтъчини, 5,25 грама въглехидрати и 0,35 грама мазнини. Деветдесет процента от броколите е вода, затова те са много диетична храна.

Броколите са един от най-добрите продукти за консумация срещу наднормено тегло, тъй като засищат бързо, нискокалорични са и не подуват корема. Експерти съветват да се увеличи консумацията на броколи в ежедневното меню, защото са богати на фибри. Благодарение на фибрите работата на стомашно-чревния тракт се улеснява, ускорява се метаболизмът на организма и се подобрява обмяната на веществата. Фитохимикалите – гликосинолати, които се съдържат в броколите, се разграждат до съединения, които са наречени индоли и сулфаран. Те помагат на хора с ракови заболявания, като рак на белите дробове, яйчниците, пикочния мехур и гърдата. Според изследвания, веществата, които се съдържат в броколите, дават сигнали на гените, за да се произвеждат повече ензими, които участват в процеса на детоксикация на организма. В една чаша сварени броколи се съдържа 123 мг. витамин C, който подобрява усвояването на калция, и 76 мг. калций, който участва в изграждането на костната система. Засилват функциите на имунната система. Подходящи са за хора, които тренират активно заради съдържащите се антиоксиданти в тях. Те се борят успешно със свободните радикали, които се образуват след тренировка. Редовната консумация на броколи подобрява цялостното здравословно състояние на организма. Намаляват риска от дихателни, сърдечносъдови и нервни заболявания.

Хора, които имат проблеми с щитовидната жлеза трябва да избягват да се хранят с броколи, защато в тях се съдържат вещества наречени гойтрогени. Те оказват влияние върху работата на щитовидната жлеза.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *