Стафиди за калций и пробиотици

Препоръчваме ви:

Стафидите представляват специална разновидност гроздови зърна без семки, които са изсушени веднага, след като са били откъснати от лозата. Те имат вкус, който наподобява грозде, но са още по-сладки. В САЩ стафидите са стандартизирани спрямо качеството в 3 типа, A, B и С, в зависимост от качеството на гроздето, от което са получени. Те могат да се комбинират с овесени ядки и кисело мляко за здравословна и засищаща закуска.

Сладкият вкус на стафидите се дължи на голямото количество глюкоза и фруктоза в тях, около 70%. В стафидите се откриват още протеини, влакнини, витамини В6, С, Р, РР и К, много фибри и антиоксиданти. Те са с високо съдържание на полезни съставки, магнезий, фосфор, мед, манган, селен, желязо и калций. От едно малко пакетче получавате около 129 калории и никакъв холестерол.

Стафидите помагат за подобряването на работата на сърдечната, отделителната и нервната система. Спомагат за нормализиране на обмяната на веществата в кожата. Стимулират работата на мозъка и успокояват кръвното налягане. Могат да се употребяват за профилактика на ракови заболявания. Високото съдържание на антиоксиданти увеличава съпротивителните сили на организма. Консумацията на стафиди се препоръчва при безсъние, нервност, раздразнение и промяна на настроението. Препоръчват се на болни от остеохондроза и остеопороза заради високото съдържание на калций в тях. Консумацията на стафидите оказва положително влияние върху заболявания, които са дължат на липса на желязо в организма, като например анемия. Те са много полезни за бременни жени, не само заради полезния си химичен състав, а също защото понижават артериалното налягане и намаляват отоците.

Съдържащата се в стафидите олеанолова киселина възпрепятства образуването на кариеси и предпазва от заболявания на венците, защото потиска развитието на бактерии в устната кухина. Това действие на стафидите е много интересен факт, защото от една страна те са богати на захари, а от друга не само не причиняват кариеси, а предпазват зъбите от увреждане. Съдържащите се в тях пробиотици оздравяват храносмилателната система като подпомагат развитието на добри бактерии в дебелото черво. Много често след тежка тренировка културистите консумират стафиди, за да попълнят изчерпания гликогенен запас на организма като по този начин стимулират отделянето на инсулин.

Хора, които страдат от затлъстяване, язва на стомаха и дванадесетопръстника, сърдечна недостатъчност, туберкулоза , ентероколит, не трябва да консумират стафиди или трябва да ограничат дозите. Диабетиците също могат да ги консумират, но трябва да ограничават количеството им. Някои от разновидностите стафиди съдържат сулфати, които могат да причинят алергични реакции, затова се уверете, че не сте алергични.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *