Себорея

Себореята е кожна болест, която обикновено започва в юношеска възраст и пубертета. Проявява се като нарушено отделяне на мастна секреция. Болестта може да се задържи продължително или да протича с периоди на затишие и обостряне. Лесно се появяват комедони, милиуми, в пубертета – младежки пъпки, след пубертета – плешивост, пъпки и розацея. Съществуват два вида себорея – суха и мазна. Кожата изглежда лъскава, мазна, лесно се зачервява и възпалява. Може да се наблюдава себорея върху кожата на тялото и лицето, но и по кожата на скалпа, което обикновено е причина за мазен пърхот.

Причини
Причините за възникването са заболявания на черния дроб, стомашно-чревния тракт, смущения в обмяната на веществата, като подагра и затлъстяване, функции на половите жлези и смутена дейност на нервната система. Себореята се изявява най-силно по носа, челото, лицето, брадата, гърдите, под мишниците, под гърдите и слабините. Количеството на отделените мазнини се повишава като се променя и техният химичен състав.

В зависимост от това кой вид мастна киселина преобладава и има увеличена секреция, себореята се разделя на мазна и суха. При сухата в кожната мазнина преобладава стеариновата киселина, която е по-гъста. Заради това от нейната повишена секреция се запушват порите на кожата. При мазната себорея се секретира повече олеинова киселина, която придава на кожата мазен и бляскъв вид. Кожните пори са разширени и кожата прилича на портокалова кора. Напълно възможно е да има случаи със смесена себорея. На едни зони по тялото се появява мазна себорея, например по челото и носа, а на други, като брадичката, кожата има суха себорея. Също така е възможно едната форма да премине в другата и обратно.

Лечение на себорея
Лечението на себореята е много трудно, изисква се търпение и постояннство.
Себореята и появилите се усложнения трябва да се лекуват от лекар. Необходимо е да се лекуват всички заболявания на организма, например вътрешни органи и нервна система. Ако себореята не се лекува се получава себорейна екзема, която представлява раздразнено и възпалено състояние на кожата, което се получава в резултат на усилената дейност на мастните жлези. За регулирането на мастната функция на кожата и предпазване от себорея са най-подходящи естествените профилактични и лечебни мерки. Преди всичко трябва да се поддържа максимална чистота на кожата. Необходимо е да се прекарва повече време на чист въздух и да се правят слънчеви бани, но без да се изгаря. Полезни са серните минерални бани, тъй като сярата нормализира мастната секреция на кожата. Трябва да се избягват тлъстите храни, както и консервираните и пикантните. Задължително трябва да се увеличава консумацията на вегетарианска храна, която е богата на витамини. Богата на витамин В е бирена мая, която има добро лечебно действие.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *