Варицела

Варицелата е позната още като лещенка и е вид шарка. Тя е вирусна заразна болест, която е разпространена основно сред деца до 10-годиншна възраст. Преди да бъде унищожена в световен мащаб едрата шарка, вариолата, варицелата е била позната като дребна шарка, макар че днес лекарите наричат така морбилите, които са отделно заболяване. Обикновено болестта протича леко, с обрив по кожата и не оставя трайни следи. Инкубационният й период е от 11 до 21 дни. Хората, които са прекарали заболяването, имат траен имунитет и не могат да се заразят. В развитите страни около 75% от населението са преболедували от варицела до 16-годишна възраст и около 90% – до 25-годишна възраст. Най-често заболяването се развива между петата и деветата годинка, като почти всички хора преболедуват варицелата.

Причини за заболяването
Варицелата се причинява от един-единствен вирус – варицела зостер, който предизвиква 2 заболявания. При първоначално заразяване с него се появява болестта варицела, а на по-късен етап може да се окаже причина за развитие на херпес зостер. Това се дължи на факта, че вирусът се загнездва в дорзалните ганглии, струпвания на неврони, и се проявява обикновено, ако имунната система на организма спадне. Вторичното заболяване може да се прояви даже десетки години след заразяване с вируса. Херпес зостер е варицелоформен обрив в определен участък на тялото, като заболяването прави болният заразоносител заради наличието на инфекциозни причинители в течността, която се съдържа в обривите. Обикновено болестта продължава около седмица до две.

Разпространение
Предаването на вируса става по въздушно-капков път, чрез попадане на микроскопични капчици от кашляне и кихане на болния, които съдържат вируса. Особено лесно става заразяването, ако вирусът попадне във въздухоносните пътища или очите на околните. Друг начин на предаване на инфекцията е вътреутробно, по време на бременността, както и при контакт с болни от херпес зостер. При контакт с болен от варицела шансът за заразяване на хора, които не са преболедували варицела, е 80%. По-често боледуват децата, тъй като повечето от възрастните са прекарали варицела и притежават имунитет. Болните са заразни в период за 1-2 дни преди появата на обрива до завяхване на обривите. Погрешно е схващането, че обривите могат да се разпостраняват по други зони на кожата след разчесване, тъй като заразяването става единствено чрез поемане на вируса чрез дихателните пътища, очите и вътреутробно.

Симптоми и лечение
Заболяването започва с висока температура, до 39 градуса, болки в гърлото, хрема, кашлица и типичен обрив, който първоначално изглежда като леко релефни червени петна с диаметър до един сантиметър. Няколко часа след това се появяват мехурчета върху петната. Те могат да са разпространени по цялото тяло, като отначало са изпълнени с бистра течност, но впоследствие потъмняват и образуват коричка. След падането на коричката върху кожата остават белези, които обаче изчезват след няколко месеца. Развитието на обрива обикновено продължава 3-4 дни, през които продължават да се появяват нови пъпчици. Обикновено обривите сърбят, което кара болните да разчесват кожата и носи потенциална опасност от инфектиране. Освен по кожата обриви може да има по лигавицата на устата, по гениталиите, ануса и гръкляна. Най-честото усложнение е вторичното инфектиране на мехурите върху кожата чрез тяхното разкъсване от разчесване на обривите и развитие на инфекциозно възпаление на околната подкожна тъкан. Понякога се стига до усложнения като гнойна ангина, възпаление на ухото, синузит и други заболявания на горните дихателни пътища. Характерно за болестта е, че при децата тя протича по-леко, отколкото при възрастните, затова е добре да се прекара в детска възраст.

За лечение болният обикновено се изолира у дома за седмица-две, освен ако няма усложнения. Прилага се мазане с ментолов спирт против сърбежи и за дезинфекция, а къпането се избягва. Вътрешно се пият витамини, а за хранене се препоръчват храни без подправки, които не са кисели и пикантни. Важно е да се избягва контакт с бременни, които не са боледували от варицела, тъй като евентуалното им заразяване и предаване на инфекцията на плода може да доведе до израждане и усложнения.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *