Ендометриозата – заболяване, което се среща при всяка втора жена

Според статистиката, от ендометриоза страда всяка втора жена, но при повечето тя не се проявява открито и се диагностицира само с ултразвуково изследване. При някои млади жени тя дори е вродена.

Ендометриозата е разрастване на тъканите на ендометрията (т.е. лигавицата) на места, несвойствени на тази тъкан (матката, шийката на матката, вътрешните полови органи, яйчниците, маточните тръби).

По време на менструация матката се съкращава и ментруалната кръв може да попадне в коремната кухина. Това се случва доста често. Но при определени обстоятелства клетките на ендометрията заедно с кръвта могат да “заседнат” върху външната страна на женските органи, да се “прилепят” и функционират така, като че ли се намират в кухината на матката.

За това способстват абортите, наследствеността, заниманията със спорт по време на месечния цикъл.

Ако клетките на ендометрията попаднат в яйчника, се развива ендометриоза на яйчниците, в матката – ендометриоза на матката.

• При ендиметриоза на яйчника се образува ендометриозна киста – яйчникът увеличава размерите си. Това е доброкачествено образувание, което обаче може да се прероди в злокачествено. По време на секс се появяват болки и жената не може да изпълнява съпружеските си задължения. Ендометриозната киста може да увреди и бъбреците.

• Ендометриозата на матката се проявява като обилно месечно кръвотечение, виене на свят, загуба на съзнанието.

• Ендометриозата на шийката на матката е най-“спокойната” форма на заболяването, която възниква след лечение на шийката на матката и се проявява като кръвотечение преди и след цикъла.

Във всичките й форми ендометриозата може да се превърне в сериозно заболяване. Затова се препоръчва редовно посещение при АГ специалист и взимането на навременни мерки при възникване на проблем.(а)

източник: здраве.bg

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *