Псориазис

Псориазис е широко разпространено хронично заболяване на кожата. То представлява хронично-рецидивираща дерматоза, която се характеризира с напукване и възпаление. Характерна за псориазиса е т.нар. ″псориатична плака″, която може да се появи навсякъде по тялото. Най-често се намират по коленете, лактите, кръста, горната част на бедрата, областта на пъпа, окосмената част на главата и ушните миди. Средната възраст на проява на болестта е 28 години.

Причини за заболяването
Въпреки че заболяването се среща у различни възрастови групи, то засяга предимно пълнолетни индивиди. Проявява се еднакво често при мъже и при жени, а засяга около 1- 2% от населението с бяла кожа. Честотата на заболяването зависи от климатични и генетични особености на популацията – среща се по-рядко в тропиците и у тъмнокожи индивиди. Псориазисът възниква, когато кожните клетки се издигат много бързо нагоре от зоната на възникването си към повърхността на кожата. Там те се натрупват преди съзряването си, като това движение може да протече само за дни, докато в нормалната кожна тъкан то отнема около месец. Известно е, че псориазисът е едно от заболяванията, които се влияят изключително много от психо-емоционалното състояние на организма.

Симптоми и лечение
Плаката представлява зачервена и уплътнена кожа с груб кожен релеф, която е покрита със сребристо-бели люспи. Те са не само неприятни на визия, но сърбят и са болезнени. Често се засяга не само кожата, но освен това ноктите, устата и гениталните зони. В по-тежки форми е възможно възпалението да обхване ставите, което може да доведе до ставни болки и деформации – псориатичен артрит. Понякога се наблюдават спонтанни ремисии на заболяването.

За намаляване сформирането на плаки се използват локални кортикостероиди с противовъзпалителен ефект. Външно третиране на кожата може да се обособи от шампоани и лосиони с основна съставка каменовъглени катрани, които са противосърбежно и противовъзпалително средство за кожата, което не уврежда нормалната кожа. За премахване на сквамите, заглаждане на кожата и лечение на хиперкератозата се използват кератолитици. За лечението на заболяването външно се употребяват аналози на витамин D3, ретиноиди и медикаментозни кремове за УВ защита на кожата. Тъй като псориазисът се счита за имунологично кожно заболяване, за лечение се употребяват имуномодулатори към лечение с имуносупресори.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *