Стомашно-чревни инфекции

Чревните заразни болести са широко разпространени и се наричат ″болести на лошата хигиена″. Сред тях са дизентерия, салмонелоза, епидемичен хепатит, колиентерит, холера и други. Причинителите на тези болести са разнообразни болестотворни микроорганизми със значителна устойчивост в околната среда. Заедно с настинките, стомашно-чревният грип или острото стомашно разстройство е едно от най-честите заболявания в детска възраст. Особено често проявени са тези инфекции в горещите месеци, тъй като хранителните продукти се развалят по-лесно. Те са силно заразни в рамките на 24 до 48 часа, а пренасянето на заразата става с допир до инфектиран материал. Това налага да се обърне особено внимание на хигиената. Чревните заразни инфекции и натравяния не са невинни заболявания, макар да минават най-често без усложнения.

Причини за инфекциите
Чревните заразни заболявания най-често се причиняват от бактерии, по-рядко от вируси. Причинителите се съдържат основно в изпражненията, както на болните, така и на здравите заразоносители. От изпражненията заразата се разпространява в околната среда – замърсени ръце и предмети, плодове, зеленчуци и хранителни продукти, а от тях попадат в устата и стомашно-чревната система. Най-честите бактериални инфекции са бактериална дизентерия, салмонелоза, ешерихиози, ротавирусни гастроентерити. Дизентерията е остро инфекциозно заболяване, което се причинява от дизентерийните бактерии. Инкубационният период е от няколко часа до осем дни. Салмонелозата е широко разпространено чревно заразно заболяване, което може да е причинено от над 1000 разновидности салмонела. Обикновено инфекцията е на животни и човек се заразява с консумация на хранителни продукти от животински произход, но също така от вода, зеленчуци, плодове. Най-честата форма на салмонела е салмонелен гастроентерит. Причинител на ешерихиози са ентеропатогенни бактерии – ешерихия коли, с голяма устойчивост във външната среда. Те предизвикват остри стомашно-чревни инфекции, а заразата е по фекално-орален механизъм. Най-честите остри чревни инфекции в ранна детска възраст се причиняват от ротавируси, а източник на заразата е болен и здрав вирусоносител, по фекално-орален път.

Можете да се заразите със стомашно-чревна инфекция при лоша хигиена и при консумация на замърсена вода и храна. Хранителните продукти могат да са заразени с чревни микроби мухи, хлебарки, гризачи, а могат да са неправилно съхранявани, бързоразвалящи се храни, такива с изтекъл срок на годност.

Симптоми и лечение
Инфекциите протичат с голямо разнообразие на симптоматиката, в зависимост от болестта и от имунната система на заразените. Най-честите симптоми са разстройство, повръщане и висока температура. Сравнително леката симптоматика може да прерасне в сериозна болест, основно заради дехидратация. Самолечението може да доведе до сериозни проблеми със здравето и до разпространение на заразата. Разстройството започва или преди повръщането, или малко по-късно, и често е придружено от болезнени стомашни спазми. Изпражненията са воднисти и миришат неприятно. Чрез повърнатите материи и многократните изхождания се губят вода и соли, което води до дехидратация и сериозно увреждане на тъканите.

Най-важно е да спрете повръщането и диарията, за да предотвратите дехидратация.   Най- важното е си осигурите достатъчно течности и да се възстанови електролитният баланс. Най-застрашени от обезводняване са малките деца, хората с хронични болести, бременните и възрастните. Добре е поне докато спре повръщането да пиете само чай и вода, по-късно е добре да включвате други храни. Най-добре е да лежите и да поемате назначени от експерт хопеопатични медикаменти. Ако разстройството и честото повръщане продължат повече от два дни, извикайте лекар. След стомашно-чревния грип обикновено има лек запек, тъй като заради честите изпразвания на стомаха първо трябва да се образуват достатъчно фекалии. Ако запекът не продължи повече от три дни нямате причина за тревога.

За да се предпазите от инфекции на стомашно-чревната система е добре да пазите много добра хигиена, да миете ръцете си преди хранене, да почиствате и дезинфекцирате повърхностите, на които обработвате храни, да измивате всички храни добре с течаща вода, да ограничите достъпа на насекоми и мишки в дома си, да пиете вода само от сигурни водоизточници, да не консумирате храни с изтекъл срок на годност, които не са били съхранявани добре или които съдържат яйца и не са изядени веднага. Повечето хора боледуват от стомашно-чревна инфекция без особени опасности и усложнения, но ако се появи висока температура, която продължава повече от 24 часа, трябва да извикате лекар или да отидете в болница.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *