Разширени вени

Разширени вени или варикоза е заболяване на част от кръвоносната система, в което има разширение, увиване и издължаване на вените. Най-честата изява е в долните крайници, в подколенния сегмент на голямата повърхностна вена. Вените са кръвоносни съдове, които носят кръв от периферията в сърцето, поради което се разглеждат в обратна на артериите посока. Те имат за функция е да връщат отпадналата от органите кръв с въглероден диоксид, а затова тяхната тъкан не е толкова добре развита. Характерна особеност на тези кръвоносни съдове е това, че в тях има клапи. Венозните клапи са тънки образувания от съединителна тъкан по вътрешната обвивка на венозната стена и по форма са подобни на клапите на аортата и белодробната артерия. Тяхната здравина е генетично предопределена, а ако работят на голямо налягане, може да се наруши функцията на изтласкване на венозна кръв – венозна недостатъчност. Смята се, че приблизително 50% от населението има разширени вени, като болестта се среща по-често у жени. За съжаление заболяването често не се диагностицира и лекува, а това може да доведе до усложнение.

Причини за заболяването
Причините за това заболяване могат да са свързани с динамиката на съвременния начин на живот, дълго стоене на крака или дълго седене на стол. Разширените вени са болест предимно на кръвоносните съдове на краката, но могат да са на правото черво – хемороиди, на семенната връв – варикоцеле, на хранопровода. Причина за болестта е отслабване на венозните стени и на съединителната тъкан около тях, което оказва сериозно влияние върху движението на кръвта. Много често това е проблем, който се развива по време или след бременността, тъй като по време на бременност се отделя по-голямо количество естроген. Той „размеква“ съединителната тъкан около вените и техните стени, като увеличава риска от разширени вени. С годините венозните стени се отпускат под натиска на все по-голямото количество кръв и течността започва да минава от вените в тъканите, вместо обратно. Рискови за получаване на разширени вени са някои професии, в които хората прекарват много време в седящо положение с отпуснати долни крайници. Венозна недостатъчност получават също професионалните спортисти след края на своята кариера. Повишен е рискът за хора с наднормени килограми.

Симптоми и лечение
Заболяването започва с оток по долните крайници след натоварен ден, с усещане за тежест, умора и подуване. Обиколката на глезена видимо нараства, а ако притиснете кожата с пръст и отпуснете, върху нея се наблюдава вдлъбнатина. Постепенно върху повърхността на кожата започват да се забелязват тънки мрежовидни кръвоносни съдове със син тон – разширени венули, постепенно вените се уголемяват и са ясно забележими. На по-късен етап болестта се характеризира с релефни вени от двете страни на краката, уголемени и изпъкнали, може да има отоци по глезените, сърбеж и възпаление на кожата над вените, схващане на краката през нощта, червеникаво-кафяво оцветяване на кожата. В крайна степен на болестта се появяват екземи и язви, които могат да предизвикат кръвоизливи. Може да се развие тромб, който застрашава здравето и е сериозна причина разширените вени да се лекуват навреме.

За да се предпазите от заболяването е нужно да купувате широки дрехи, които не притискат вените, тъй като тесните тъкани възпрепятстват венозното оттичане. Носете обувки на подходяща височина, избягвайте обувки с равна подметка и такива с много високи токчета. Ако имате симптоматика на варикоза спете с поставени на по-високо положение крака, защото така се редуцира венозният застой. Масажирайте краката си възможно по-често, движете се и спортувайте. Избягвайте да стоите твърде дълго време прави или в седящо положение. Избягвайте продължително излагане на топлина, тъй като топлината предизвиква разширение на вените. Добра профилактика са студените душове на краката, които свиват кръвоносните съдове.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *