Витилиго

Витилигото е автоимунна болест, която представлява придобита депигментация на кожата, в резултат от увреждане на меланоцитите. Причините за болестта са все още неизяснени. Предполага се, че е автоимунно заболяване, тъй като се комбинира с други автоимунни заболявания – захарен диабет, пернициозна анемия, хипертирeиоидизъм, адреналкортикоидна недостатъчност, алопеция ареата. Витилигото се среща сред всички възрасти, но най-често от болестта страдат хора на възраст между 16- 20 години, по-често жени, не зависи от етническата принадлежност. Наблюдава се наследствено предразположение. От 1% до 2 % от човечеството има витилиго.

Причини за болестта
Понастоящем се възприема, че витилигото е автоимунна болест, в която се наблюдава загуба на толерантността на имунната система спрямо собствените тъкани. Понякога се комбинира с други автоимунни заболявания. Нерядко обаче витилиго се изявява самостоятелно. Често у пациенти експерти свързват изявата му с тежък стресов момент, което се описва и за много други автоимунни болести. Дерматолозите описват няколко разновидности на разпространение, като това са фокално витилиго с едно или малко петна, генерализирано витилиго със симетрични петна, акрофациално витилиго с петна само по лицевата зона и зоните между пръстите, сегментно витилиго с едностранно разположени петна и универсално витилиго с депигментация по цялото тяло. Смята се, че имунната система възприема собствените пигментни клетки, като чужди тела и ги атакува и унищожава.

Симптоми и лечение
По кожата се образуват постепенно ограничени бели петна, с тенденция да се разполагат симетрично в областта на лицето, шията, гърба, китките, предмишниците, бедрата, гениталиите. Лишените от пигмент участъци на кожата са по-чувствителни от слънчеви лъчи. Заедно с кожата се губи оцветяването на разположените върху нея косми. Времето за нарастване на депигментираната зона е различно, като за някои хора е по-бързо, а за други е по-бавно. Заболяването е с тенденция за обостряне в стресови ситуации и напрежение. Кожната структура не се променя по никакъв друг начин, не сърби, но изгаря по-лесно.

Витилиго обикновено се лекува трудно и често безрезултатно. За диагностика на болестта трябва да се имат предвид много фактори, като сериозно слънчево изгаряне, повишена кожна чувствителност или съпровождащи дерматологични заболявания, фамилна обремененост, съпровождащи заболявания с автоимунен характер. Кожна биопсия може да докаже морфологични изменения, които касаят меланоцитите и тяхната функция, а може да покаже наличие на имунокомпетентни клетки, които сигнализират участието на имунната система. За лечение на болестта се употребяват стероидни кремове, лазер, облъчване с ултравиолетови лъчи, хирургическа намеса, имуномодулатори и имуносупресори.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *