Сенна хрема

Сенната хрема, Allergic rhinitis, е вид алергия, която се предизвиква от въздушното опрашване на растенията, основно дървета и храсти, през пролетния и летния сезон. Според статистически данни този вид алергия засяга около 16% от населението на България, а по данни на Световната здравна организация през последните години алергиите са се увеличи 3 пъти. За пръв път сенната хрема е описана още през Античността от Гален. През 19 век английският лекар Джон Босток нарича това състояние сенна хрема, а няколко години по-късно Блекли дава изчерпателно описание на симптомите на сенната хрема.

Обикновено симптомите на сенната храна се появяват с идването на пролетта. През този сезон започва опрашването на растенията, което може да продължи чак до края на лятото. Симптомите на алергията са сърбеж в носа, кихане, сърбеж по очите и устата. Те се засилват при сухо, ветровито и слънчево време. Дразненето на очите и носа се дължи на микроскопичните клетки от тичинковия прашец на цъфтящите растения. Сенната хрема се различава от обикновената с това, че течността преминава и през гърлото, и през носа. Втечненият секрет запушва дихателните пътища като предизвиква зачервяване на очите, многократни кихания, раздразнения на лигавиците и възпаления. Ако не се вземат мерки навреме може дори да се увреди слуховата способност.

Когато алергията се задълбочи трябва да се направи консултация с алерголог. Самото лекуване не е лесно и е строго специфично, в повечето случаи се използват лекарства като най-често се използват такива от групата на антихистамините. Лечението трае дълго време, то е евтино и има висока успеваемост. Лечението се провежда през студените сезони, защото тогава не са задействани природните алергени. В противоалергичните медикаменти се съдържат малки дози от алергена. По този начин имунната система не реагира остро при следващата поява на алергизиращата съставка. Когато алергията се задълбочи и се появят усложнения, които са свързани с белите дробове трябва да се направи подробно алергично изследване и да се премине към имунотерапия. При това лечение на организма се дават постепенно увеличаващо се количество алергени, с цел организмът да развие толерантност към тях. През този период имунната система изработва блокиращи антитела. Терапията има продължителност най-малко три години и в голяма част от случаите пациентите се излекуват напълно от алергията.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *