Катаракта

Под наименованието катаракта се разбира заболяване на очите, които се характеризира с потъмняване на естествената леща. То се среща предимно при възрастните хора и затова се нарича още старческо перде. Заболяването може да се развие между 40 и 60-годишна възраст и когато е в начален стадий не оказва влияние върху зрението. Когато обаче пациентът, който страда от катаракта е над 60-годишна възраст, може да бъде нарушено неговото зрение.

Зад зеницата и ириса в окото е разположена лещата, тя фокусира светлината към задната част на окото, където става възприемането на изображенията. Лещата също така е отговорна за настройката на фокуса на окото. така че то да може да вижда на различни разстояния. Тя е съставена предимно от протеини и вода. Съставните и протеини са разпределени по определен ред, така че светлината да преминава през очната леща. Някои протеини могат да започнат да се слепват по различни причини и да предизвикат потъмняване на лещата. Според учените съществуват различни причини за възникването на заболяването. Болестта може да е следствие от други заболявания като късогледство, захарен диабет и хронични възпаления. Съществуват придобити и вродени катаракти. Вторият вид може да се появи при новородени след прекарано заболяване като сифилис или рубеола. Употребата на алкохол и цигари също благоприятства появата на заболяването.

Първите симптоми на заболяването не могат да бъдат забелязани от пациентите, защото болестта се развива бавно и прогресиращо. Могат да минат много години, докато се забележат първите признаци. Най-честият симптом е ярката светлина, тя се възприема от човека като прекалено ярка, все едно заслепява окото. След това се появяват другите симптоми, неясно и замъглено зрение, затруднение при четене, двойно виждане и отслабено нощно зрение. Заболяването не се характеризира с болка и поради тази причина е подценявано от пациентите. Диагнозата може да се постави само след преглед при офталмолог. Първо се изследва зрителната острота, след това се прави офталмоскопия, при която се изследва прозрачността и лъскавината на лещата. Ако при прегледа бъдат установени структурни промени, значи пациентът има катаракта.

Лечението на заболяването започва, когато то започне да пречи на болния да изпълнява ежедневните си функции. Към момента катарактата се лекува оперативно с два метода.  Единият се нарича екстракапсулна екстракция, като при него се изсмукват твърдите части от лещата, но е възможна появата на вторична катаракта, което налага повтаряне на процедурата. При другия метод с ултразвук се разбиват твърдите места от лещата и с аспиратор се изсмукват. Специалистите смятат, че развитието на заболяването може да бъде забавено в известна степен, ако се спазват ограничения за здравословно и балансирано хранене, с използването на слънчеви очила и като се спре употребата на цигари и алкохолни напитки.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *