Дисхидроза

Дисхидрозата е разновидност на екзема по кожата, която може да се появи по ръцете и краката. Нарича се още везикуларна или дисхидротична екзема, и помфоликс. Заболяването засяга хора от всички възрасти, а средната възраст за проява на му е около 40 години, като след тази възрастова граница честотата му намалява.

При дисхидрозата се образуват фини мехурчета, които се наричат везикули. Те са разположени дълбоко в кожата на пръстите и дланите на ръцете, по ходилата и по пръстите на краката. Наличието на мехурчета в повечето случаи е съпътствано от силно парене и сърбеж в тези области. Състоянието може да бъде в лека и тежка форма. При първото може да има само белене на кожата, докато при второто се образуват големи мехури и сцепвания на кожната тъкан. Колкото по-дълго протича заболяването, толкова повече се усложнява то. Кожата започва да се бели повече, образуват се по-дълбоки сцепвания и повече корички. Възможно е дори едната част от засегната област да бъде суха и нацепена, а другата да има мехурчета. Дисхидрозното състояние може да има различна честота, от един път на месец до един път в годината. Ако заболяването продължи дълго време ноктите на засегнатите пръсти могат да развият дистрофични изменения. Въпреки че е доказано, че потните жлези не са виновни за появата на заболяването, голям процент от пациентите с дисхидроза имат хиперхидроза, а около половината имат атопичен дерматит.

За да се установи заболяването се правят клинични изследвания и бактериална посявка за да се изключи последваща вторична инфекция. Установява се нивото на IgE, което в повечето случаи е високо. Лечението на заболяването е строго индивидуално, тъй като при всеки пациент болестта протича по специфичен начин. При пациенти с лека форма на заболяването симптомите отзвучават за около 2- 3 седмици. Ако са налични везикули се правят компреси с калиев перманганат и се изписват антибиотици и локални кортикостероиди. В при тежка форма на заболяването се използват за лечение лекарства като циклоспорин, метатрексат и азатиоприн.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *