5 идеи как да подобрите храносмилането си

Препоръчваме ви:

Ако често имате газове, подуване на корема, лош дъх и киселини, значи че имате проблеми с храносмилането. Така организмът не може да получи всички важни хранителни вещества от храната, която консумирате. Ако проблемът не бъде решен, той може да се усложни и да се появят постоянно боледуване, липса на енергия, запек, наднормено тегло и язва. Здравето на организма зависи в голяма степен от протичането на процеса на храносмилане. Без добре функционираща храносмилателна система организмът не може да се зареди с „горивото“, което му е необходимо за изграждането на силни и здрави клетки и тъкани.

1. Сдъвквайте храната добре
Специалистите препоръчват всяка хапка храна да се сдъвкана между 30- 50 пъти. На пръв поглед това изглежда голямо число и повечето хора биха казали, че е пълна загуба на време. Но истината е, че дъвченето увеличава производството на слюнката и на храносмилателните ензими. Организмът може да произведе до 2 литра слюнка на ден. Когато добре сдъвканата храна постъпи в стомаха, там вече са синтезирани достатъчно количество храносмилателни сокове, които ефективно усвояват ценните хранителни вещества, без да натоварват системата с трудно смилане. Колкото по-трудносмилаема е храната, толкова повече трябва да я дъвчете преди да я погълнете.

2. Не пийте течности по време на хранене
Процесите на храносмилане започват веднага, след като храната попадне в устата. Първият етап е сдъвкването на консумираната храна. Веднага започват да се синтезират храносмилателни ензими, които започват да обработват съставките. Ако в този момент се изпие някаква течност, например вода, концентрацията на ензимите ще се намали, а оттам ще се редуцира ефективното храносмилане. Изключение правят само специфични чайове, които подпомагат храносмилането. Пийте половин или 1 чашка вода преди ядене, но не по време на него. След това изчакайте да минат 2 часа след храненето и чак тогава можете да пиете още вода.

3. Комбинирайте храните правилно
В зависимост от вида храна, която консумирате, стомахът създава кисела или алкална среда за смилането на храната. Ако ядете храни, които изискват наличието и на двете среди ще нарушите процеса на храносмилане. Затова трябва да се храни разделно. Разделното хранене изглежда на пръв поглед сложно, но всъщност е много просто. Можете да комбинирате плодове с ядки за закуска, протеинова съставка със салата или зеленчукова храна за обяд, нишестена храна със салата или зеленчукова гарнитура за вечеря, а преди сън можете да изядете някакъв плод, стига да не е банан. През деня можете да залъжете глада си с плод или ядки, но не прекалявайте с тях.

4. Дишайте нормално, докато се храните
Когато организмът не получава достатъчно количество кислород, процесът на храносмилане се нарушава и организмът не може да усвои ценните хранителни вещества от храната, която консумирате. Затова дишайте нормално, дори когато се храните, без да поемате твърде много въздух през устата, тъй като се появява подуване.

5. Отделете време за храненето
Храносмилателните проблеми в много от случаите могат да бъдат отстранени, ако се дъвче по-бавно и старателно, храната се раздели на малки порции и се хапва по малко, но по-често. Наслаждавайте се на всяка хапка, която консумирате. Според изследвания бавното хранене води до приемане на по-малко калории. Важно е да се отбележи, че на мозъка му е необходимо поне 20 минути, за да регистрира, че стомахът е пълен. Затова ако се храните по-бавно, можете да консумирате по-малко храна.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *