Познайте болестите по ноктите си

Препоръчваме ви:

Ноктите ви не са само за красота, те могат да ви посочат някои сериозни проблеми. Така че, когато следващия път се наканите да употребявате лак, който да пасва на новото ви червило, обърнете внимание на това каква е визията на вашите нокти. Тяхната форма, текстура, цвят могат да ви покажат къде в тялото ви може би има проблем и какво вероятно му липсва.

Тънки, чупливи и цепещи се нокти
Ако можете лесно да счупите или прегънете ноктите си, забелязвате че те се цепят и белят с лекота, то причините могат да са възраст, прекомерна употреба на агресивни съставки или често лакиране на ноктите. За да проверите, оставете ноктите си без да ги третирате поне две седмици. Употребявайте предпазни ръкавици, докато перете и миете повърхности, за да предпазвате кожата на ръцете си и ноктите от водата и агресивните съставки. Цепещите се нокти могат да показват недостиг на витамин A, който отговаря за усвояване на протеини, на витамин C или на биотин. Набавяйте си ги от хранителни добавки, а за да заздравите ноктите си им направете маслена баня.

Здрави нокти с пожълтяла повърхност

Повърхността на ноктите ви може да пожълтее от пушене на цигари, гъбички, псориазис, даже от честа употреба на тъмен лак за нокти. Можете да редуцирате жълтата багра като накиснете ръцете си в разреден лимонов сок. Ако това не помогне или забелязвате болка, вероятно имате гъбична инфекция. Тя е трудна за лечение, особено ако не й се обърне внимание, но трябва да се консултирате с лекар за подходящ медикамент.

Бели петна
Малките петна по ноктите могат да ви се струват повърхностни, но не са, затова не можете да ги премахнете с пила за нокти. Те могат да се появят от физическа травма, например ударена ръка, а могат да са заради агресивно премахване на кожичките. С растежа петната се придвижват нагоре и изчезват, но ако не се махнат, консултирайте се с лекар, тъй като може да се окажат гъбична инфекция.

Тъмни вертикални ивици

Тези ивици могат да обхващат цялата дължина на нокътя и да са по-наситени в долната част. Те са по-често срещани у хора с по-тъмна кожа. Пигментацията може да е бенка под нокътя, затова трябва да следите за промени, които могат да индикират меланом, особено ако пигментацията се повиши.

Вдлъбнати нокти
Ноктите могат да изглеждат вдлъбнати в центъра. Можете да проверите това като капнете няколко капки вода върху нокътната плочка – ако водата не се плъзне по нея, а стои в центъра, значи нокътят е вдлъбнат. Това увреждане може да показва недостиг на желязо, тъй като централната част на нокътя не може да се кръвоснабдява и да расте. Понякога трансформацията може да индикира болест на сърцето или хипотироизъм – понижена функция на щитовидната жлеза.

Релефни нокти
Релефните издутини върху нокътната повърхност могат да са причинени от хормонални промени, проблеми на щитовидната жлеза, стрес и диабет. Можете да ги обработите с пила за нокти, но ако продължат да се появяват, идете на лекар.

Хоризонтални ивици вдлъбнатини
По дължината на нокътя могат да се появят вдлъбнатини или релефни линии. Те могат да са в следствие на неконтролиран диабет, проблеми с кръвообращението, пневмония. Ако обаче сте удряли пръстите на ръката си, може да е физическа травма, а не болест. Ако не изчезнат с израстването на нокътя, най-добре е да се консултирате с лекар за възможната диагноза.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *