22 март – Ден на водата

Препоръчваме ви:

Водата е вероятно най-ценният природен ресурс, не само защото е жизненоважен за човешкия организъм, но и заради все по-сериозната нужда от ресурса. Кризата за чиста питейна вода се задълбочава – все повече хора нямат достъп до такава, а най-големият склад за сладка вода, айсбергите, се топят с месеци. Правителства и международни организации потвърждават, че чистата вода е ценен ресурс и нашият живот зависи от това как защитаваме качеството на водата. Именно затова 22 март се определя за Ден на водата, като целта е да се повиши общественото съзнание и култура по въпроса. Така има повече шансове да се ускори изпълнението на една от целите на развитието за този век – намаляване наполовина на броя на хората без достъп до чиста вода и канализация.

Инициативата за празнуване на Световния ден на водата се поражда през 1992 година, на Конференцията на Обединените нации ″Екология и развитие″ в Рио де Женейро. Денят се отбелязва официално от 1993 година, като ежегодно се организират прояви в цял свят, посветени на ценната течност. Според инициативата хората трябва да разберат, че водата не е обикновен търговски продукт, а наследство, което трябва да бъде опазвано и защищавано. Качеството на живот пряко зависи от качеството на водата, а тя поддържа здрави екосистемите и води до подобряване на човешкото благосъстояние. От болести, разпространявани чрез водата, умират над 1,5 милиона деца по света, 1,1 милиард нямат достъп до подобрено водоснабдяване, а над 2,5 милиарда души в света живеят без подходяща канализация.

Замърсяването става все по-сериозна заплаха за качеството на водните ресурси. През последните 50 години човешката дейност е основният фактор за замърсяване на водните ресурси. Много замърсители оказват негативно влияние върху качеството на водата в дългосрочен план, което застрашава човешкото здраве поколения наред. През 2011 година инициативата мина под мотото ″Вода за градовете″, а през 2010 година – под мотото ″Чиста вода за здравословен свят″. По данни на ООН некачествената вода може да вземе много повече човешки жертви, отколкото една война, а повече от половината от пациентите на болниците по света са хора, чиито заболявания са свързани с употреба на замърсена вода.

Според повечето експерти много по-евтино е да се предотврати замърсяването на водните ресурси, отколкото да се води борба с последиците от това замърсяване. Опазването на водните пространства осигурява устойчивост на екосистемните блага – питейна вода, риболов, отдих и туризъм. Снабдяването с чиста питейна вода и поддържането на канализация са основен фактор в борбата с бедността и болестите за подобряване на качеството на живот на милиарди хора. Според прогнозите на Световната здравна организация постигането на целите за достъп до чиста вода би довело до икономическа печалба от 84,4 милиарда долара годишно. От особено значение за постигането на тази цел е споделената отговорност – държавите да разработят политики за устойчиво управление на водите и практики за справяне с предизвикателствата, които са свързани с качеството на водата.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *