Българите са все по-загрижени за качеството на водата

България е на пето място в Европейския съюз по степен на загриженост за качеството на водите, сочи европейското проучване „Евробарометър“. Все повече българи определят проблема с качеството на водата и чистотата на водните басейни за сериозен. Процентът на загрижените български граждани е 86%, а за сравнение с европейските граждани като цяло той е висок – 68% от хората в ЕС са разтревожени от качеството на питейната вода в своята страна. В съседна Румъния статистиката е още по-сериозна – 94% от румънците определят проблема с питейната вода в страната си като тревожен. В сравнение с 2009 година процентът на тревожност е спаднал с 1% в ЕС, а се е покачил с 3% в България. В Чехия, Люксембург и Словакия статистиката се е повишила с доста повече, с по 12- 18 пункта по-висок дял на тези, които оценяват състоянието на водите в страната си като сериозен проблем.

Проучването обхваща всички 27 страни-членки, а в 21 от тях статистиката показва сериозен проблем с водата, като повече от 50% от анкетираното население е загрижено за нейното качество. Мнозинството от европейските граждани са на мнение, че в държавите им съществува сериозен проблем с качеството и чистотата на водата и водните басейни. Това включва реките, езерата и морската вода. Държавите, в които проблемите с водата се оценяват като по-малко сериозни са Естония, Германия, Обединеното Кралство, Холандия, Австрия и Финландия. Около 90% от хората са притеснени от състоянието на водата и водните басейни в Италия, Франция и Гърция.

Проблемът в България е сериозен – 8 градчета и села в Хасковска област са със забрана за пиене на водата и готвене с нея заради наличие на тежки метали. В Меричлери вече втора година не могат да овладеят нивото на арсена, който е четири пъти над нормата. Хората в областта употребяват вода от водоноски, която е с добри качества. В Симеоновград водата съдържа манган, а решение на проблема е изграждането на нова пречиствателна станция, за която има проект, но няма пари. Арсенът и манганът могат да се акумулират от тялото и да предизвикат отравяне и болести.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *