Свят без СПИН и ХИВ

„Да сведем до нула“ е слогънът на Световната кампания за борба с ХИВ и СПИН. Той отразява дефинираната цел за постигане, а именно – нулева дискриминация, нулева смъртност и нулев процент на заразяванията с ХИВ до 2015 година. В средата на миналата година се проведе Международна конференция за СПИН във Вашингтон. Акцентът на конференцията е възможността да се достигне до поколение без СПИН, със средствата и познания, с които се разполага в момента. Според специалистите тази цел е постижима, но все още има много предизвикателства пред нейната реализация. За да се случи това се работи в три направления. Първото е, че никой не трябва да се ражда инфектиран с ХИВ; второто е, че трябва да се намали опасността от инфектиране с вируса; а третото е повишаване на качеството на лечение, което да пази хората в добро здраве и да не позволява предаването на вируса на други.

Съвременните медикаменти за лечение на болестта се приемат по-лесно и имат по-малко странични ефекти. Те осигуряват продължителност на живота почти до нормалната. Затова от съществено значение е ранното започване на лечението.

Според изследвания болните, които са заразени с ХИВ много добре приемат антиретровирусната терапия и имат напълно потиснат вирусен товар, което означава, че има по-малка вероятност да предадат вируса на друг.

Ранното диагностициране има ключова роля за превенцията на ХИВ, тъй като един вирусоносител, скоро след като се зарази, има по-голям шанс да зарази други. Ранното откриване означава започване на лечение в по-ранен етап. ХИВ позитивните могат да предприемат мерки, за да намалят опасността от предаване на вируса.

Освен презервативите и стерилни пособия за инжектиране, днес се прилагат нови подходи като предекспозиционна профилактика. Тя е предназначена за хора, които не са заразени с ХИВ, но са изложени на голям риск от инфектиране. Също така по време на бременността се прилагат антиретровирусни медикаменти. Друга стратегия е отказ на заразената майка от кърмене на бебето, тъй като ХИВ може да се открие в кърмата, а така може да се понижи вероятността вирусът да се предаде на детето от майката.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *