Европейска седмица за превенция на рак на маточната шийка

През 2012 година в България бе приета Национална програма за първична профилактика на рака на маточната шийка. С това действие страната ни се присъедини към повече от 40 държави, които имунизират своите граждани срещу коварната болест с публични средства. Целта на тази програма е редуциране на броя заболявания от рак на маточната шийка като се прилага имунизация на момичета на 12- годишна възраст. Според европейските здравни организации най-висок успех може да се постигне, когато имунизирането се комбинира с редовни профилактични прегледи. Като се има предвид сериозността на проблема, Министерството на здравеопазването смята да поддържа устойчива и последователна политика на запазване на здравето на гражданите на България като се интегрират профилактични прегледи, с цел предотвратяване на заболявания, които имат висока икономическа, здравна и социална цена.

В края на месец януари България за пореден шести път участва в инициативата Европейската седмица за превенция на рака на маточната шийка. Този път фокусът бе върху повишаване на информираността на родителите на 12- годишни момичета и обществото. Бяха представени опасностите от болестта, възможностите за провеждане на профилактични прегледи и полезна информация.

На 6 февруари в Националния дворец на културата ще се проведе концерт под надслов „Заедно срещу рака на маточната шийка. Избери живота“. Инициативата е под патронажа на госпожа Цецка Цачева, Председател на 41 Народно събрание. Сред организаторите са Столична община, Комисия по здравеопазването, Националната здравноосигурителна каса и Министерство на здравеопазването. Партньори на събитието са организации от неправителствения и частния сектор, представители на съсловни и пациентски асоциации, известни певци и актьори.

Ракът на маточната шийка е коварна болест, която засяга шийката на матката. Предимно се причинява от човешки папилома вирус, който може да се хване по време на секс. Болестта може да се предотврати, ако се употребяват предпазни средства, ако жените си правят редовни профилактични прегледи и ако се лекува в ранен стадий. Профилактиката се осъществява с гинекологичен преглед всяка година, към стандартното профилактично посещение. Взема се цитонамазка, която се изследва, за да се установи промяна в клетките на маточната шийка.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *