Стартират инициативи за превенция на самоубийствата

Дружеството на психолозите, дирекциите „Социално подпомагане“, службите по заетостта, училища, университети, БЧК, МВР, Регионалните инспекторати по образование, медии и НПО предприеха общи мерки за превенция на самоубийствата в България. На териториите на Регионалните здравни инспекции стартираха инициативи за терапевтични интервенции с рискови групи, при които е установен завишен риск от суициадно и автодеструктивно поведение. Предприетите мерки за действие са възложени от Министерство на здравеопазването. Целта е психолозите и психиатрите да достигнат хората с установения модел на поведение и да им посочат как да се справят с кризата, да ги демотивират за предприемането на самоубийствен акт.

Спрямо предвидената програма трябва да се осигури психиатрична и психологична помощ на гражданите. Заложените мерки включват провеждане на информационна кампания, в която да се разпространят материали и да се открие денонощна телефонна линия. Капнията се провежда на териториите на предприятия и училища. Планът на Регионалните здравни инспекции включва провеждането на безплатни консултации в лечебните заведения с психолози и психиатри. При наличие на симптоми пациентите ще бъдат изпращани за провеждането на специализирана терапия. Друга инициатива от плана е стартиране на обучения за различни групи от населението под формата на тренинги, лекции и семинари. Обучението е насочено към студентите по медицина, общопрактикуващите лекари, учители и ученици. Целта на обучението е те да могат да разпознават първоначалните етапи на деструктивно поведение, което може да доведе до предприемане на действие с фатални последици. Пакетът от материали включва информационен бюлетин на СЗО за моделите за профилактика на самоубийствата.

В областните организации на регионалните здравни инспекции са сформирани специални групи от специалисти, които да окажат подкрепа на хора, които имат близък човек, който се е самоубил. Вече са проведени срещи с близки на човек, който се е самозапалил. За постигане на успех на кампанията се разчита в голяма степен на медиите, които имат роля да дефинират и разяснят предприетите превантивни мерки. Затова се организират дискусии със специалисти, които да ангажират общественото внимание към темата с цел да информират обществото за предприетите конкретни превантивни мерки от страна на държавата и експерти.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *