Няколко съвета как да лекуваме децата

Срещу хрема – трябва да се знае, че често необръщайки внимание на хремата, тя прераства във възпаление на дробовете, тъй като секретите се стичат надолу към тях заедно с вирусите, така че не я пренебрегвайте:

Бадемово масло. Подходящо е при хрема на алергична основа. Слага се в носа 5- 6 пъти по З- 4 капки.

Лайка. Една супена лъжица лайка с 1 чаена лъжица мед и 100 г вода се варят, докато водата остане наполовина. Прецежда се, изстисква се през марля или тензух. От тази отвара в носа 5- 6 пъти на ден се капят по 3- 4 капки във всяка ноздра. Дава добър ефект при водниста хрема и за­пушен нос. Препоръчва се за бебета и малки деца.

Захаросан мед. По едно парченце, колкото грахо­во зърно, се слага в двете ноздри. Помага и при синузит.

Homeoplasmine на Boiron. Капките се слагат в носа 2 пъти дневно при водна хрема и при запушен нос.

Клеева тинктура. 5-10 капки в 10 мл вода се из­ползват като капки за нос. 5- 6 пъти дневно по 3- 4 капки в лявата и дясната ноздра.

Също така едно просто овлажняване на носа с физиологичен разтвор, също е много полезно и бързо изкарва всички секрети. Капят се по 3-4 капки може и през 30 минути, няма странични ефекти и предозиране. Физиологичния разтвор може да се закупи от аптеката, както и да се приготви в домашни условия като към една водна чаша чешмяна вода се добавя една равна лъжичка морка сол.

За  успокояване на гърлото:

Кромид лук. 100 грама настърган лук и 200 грама мед (в отношение 1:2). По една чаена лъжичка от сместа се взема 5 -10 пъ­ти през деня. Помага при суха кашлица, като втечнява секретите и благодарение на фитонцидите на лука, -прочиства" бронхи­те.

Вино. 200 г настърган кромид лук, 100 г мед се оставят да киснат 4-5 дни в 750 мл бяло вино. След това се прецеждат през тензух. От сместа се пие по 50 мл 3 до 8 пъти на ден. Алкохолът има благотворно съдоразширяващо действие, а лукът втечнява секретите. Много ефикасна рецепта при хроничен бронхит, ХОББ, астма. Да се прави всяка есен профилактичен курс!

Ряпа (черна). Вътрешността й се издъл-бава и се пълни с пудра захар (или мед, а за диабетици с фруктоза). Оставя се да прес­тои една нощ. Сиропът се пие на сутринта. Децата също го пият с удоволствие. Орехови черупки. Два- три ореха се чу­пят и се варят с черупките 5- 6 минути в 500 грама вода. След това се до­бавят 1/2 лъжица босилек и 1/2 лъ­жица индрише.

Нишадър. На върха на чаената лъжичка се взе­ма малко прах и се добавя в чая. Това е добро средство за ос­вобождаване от храчките. Има и билки, кои­то стимулират този процес – сладък корен, корени от иглика и жен шен.

Орехови черупки. Два- три ореха се чу­пят и се варят с черупките 5- 6 минути в 500 грама вода. След това се до­бавят 1/2 лъжица босилек и 1/2 лъ­жица индрише. Нишадър. На върха на чаената лъжичка се взе­ма малко прах и се добавя в чая. Това е добро средство за ос­вобождаване от храчките. Има и билки, кои­то стимулират този процес – сладък корен, корени от иглика и жен шен.

Инхалации. В чайник се кипват 50 -100 г вода, добавят се щипка сода и щипка сол. Чучурът на чайника се удължава с хартиена или гумена тръба, дълга 25 – 30 см. Вдишва се бавно и дълбоко 15 мин. След това не би­ва да се излиза на студено 2 часа.

СИРОП ЗА КАШЛИЦА: 250 г бира, 100 г небет шекер (мед, фруктоза), 1 лимон – добре измит, смлян или настърган скорите ( без семките ) се варят 30 мин. на водна баня.Прецежда се. Взема се по 1 суп. лъж. през 15, 30 ,60 мин….., в зависимост от силата на кашлицата.

Още по темата можете да прочетете тук – http://www.monitor.bg/article?id=212320

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *