8 въпроса за хомеопатията

 

Хомеопатията е метод от алтернативната медицина, позната от хилядолетия, но която напоследък възвръща позицията си сред методите на лечение на болестите. Името й е комбинация от две понятия, хомиос, означаващо подобен и патос, болест. В основата на метода е използването на силно разредена форма на вещество, причиняващо симптомите на съответната болест, което е така нареченото ‘лечение на подобни с подобни’. Хомеопатичните препарати са направени от минимални дози от веществата, разредени с вода. Методът на лечение се базира на холизма, тоест разглежда организма като цялостна система. Физическото, емоционално и психическо здраве са неразривно свързани и за да разберат хомеопатите вашата болест, те трябва да разгледат симптомите на болестта като доказателство за начина, по който имунната система на тялото отговаря на самолечението. Тази информация дава възможност на хомеопата да избере подходящото лекарство. Ето няколко често задавани въпроса за хомеопатичните препарати.

 

Имат ли хомеопатичните препарати странични въздействия?

Не. Много стандартни лекарства потискат симптомите и не позволяват на организма да се самоизлекува, като така създават странични ефекти. Вместо да потиска симптомите на заболяването, хомеопатията стимулира собствените защитни сили на организма, за да се възвърне нормалният му баланс.

Как се определя концентрацията?

Хомеопатичната медицина включва натурални съставки, някои от които сами по себе си токсични, които обаче са силно разредени. Те стимулират защитните сили на тялото и могат да са в различна концентрация. Нивата на разреденост се наричат потенция и се обозначават чрез няколко знака – най-ниската сила е X, следващата е C, а най-силни са препаратите M. Лекарства с потенция 30X е по-силно действащо от това с потенция 6X. Задължително приемайте само препарати, предписани от лекар, който може да прецени каква концентрация ви е необходима.

Има ли принципи, които трябва да спазвам по време на лечението?

Да. Тъй като хомеопатичният подход стимулира собствените възможности за лечение, трябва да се спазват някои правила, за да се направи лечението по-ефективно. Преди да приемете препаратите, не поставяйте нищо в устата си 20 минути. Това включва вода, храна, дъвки. Ограничете приема на кофеин и суров чесън, на безалкохолни и шоколад. Не използвайте камфор под никаква форма. Ограничете цигарения дим и ментата във всякакви форми. Ако сте чувствителни към алкохол, разтворете капките в чаша топла вода и изчакайте алкохолът да се изпари от течността.

По-бавно ли въздействат хомеопатичните препарати от обикновените?

Успехът на хомеопатията зависи от състоянието на организма, от препаратите и от това как следвате правилата по време на лечение. Тук важи правилото, че лечението продължава поне толкова време, колкото е траяла болестта. Хронични болежки се повлияват добре от хомеопатията, но за това е необходимо време, тъй като излекуването не е мигновено.

Могат ли да се съчетаят традиционно и хомеопатично лечение едновременно?

Да, те могат да се комбинират по едно и също време, но това трябва да се регулира от лекар. Тъй като хомеопатията няма странични ефекти, лекарствата не се повлияват едно от друго, не си пречат и не създават рискове.

Какво е антидот?
Антидотите са вещества, които пречат на възвръщането на баланса в тялото. Това са камфор, ментол и масло от чаено дърво, приети орално или през кожата. Те могат да възпрат въздействието на хомеопатията и затова не трябва да се употребяват. Това означава, че не можете да ползвате ментовата паста за зъби и трябва да я замените поне временно с такава без мента в състава.

Трябва ли да се спазва диета по време на лечението?

Препаратите ще действат независимо от храненето ви, но няма да са толкова трайни. Ако например стомахът ви е с повишена киселинност и се лекувате от нея, трябва временно да спрете приема на кисели храни, за да може тялото да възвърне баланса си. Освен това правилната диета в дългосрочен аспект ще спомогне да поддържате здравето си, а тялото ще запази постигнатата хармоничност.

 

Къде трябва да се съхраняват препаратите?
Поставете опаковките с хомеопатични лекарства в чекмедже за дрехи или в гардероба, за да не са в близост до силни аромати и химикали в кухнята или банята. Температури над 60 градуса могат да повредят препаратите, затова ги дръжте далеч от преки слънчеви лъчи, от отоплението и от резки температурни спадове.

Препоръчваме Ви да опитате:

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *