6 съвета срещу лош дъх

Препоръчваме Ви да опитате:

 

 

Лошият дъх може да има много причини, но винаги е неприятен за притежателя му и за хората около него. Той може да се окаже причина за ограничаване на социалните контакти, както и симптом на заболяване на венците или стомаха. Обикновено човек не усеща сам собствения си неприятен дъх, затова понякога е трудно да се справи с проблема. Според учените проблеми с лошия дъх имат около 15-25% от хората, но вероятно броят им е много по-висок. Около 85-90% от случаите този проблем, наречен халитозата, се дължи на инфекции в устната кухина и венците.

1. Поддържайте устната си кухина чиста

Грижата за устата включва редовно изчеткване на зъбите с четка за зъби и паста, поне два пъти дневно. Използвайте конци за зъби, за да почистите промеждутъците от остатъци храна, които могат да причинят развитие на бактерии. Грижата редуцира рисковете от кариеси и парадонтоза на венците, които са основна причина за лош дъх. Можете да използвате и дъвка, но предпочетете мастикова, която е натурална.

2. Чистете редовно езика си от налепи

Почистването на езика може да се извършва с мека четка за зъби или лъжица. Можете да купите инструмент за целта, който улеснява значително сутрешното почистване. Налепите върху езика съдържат бактерии, които могат да причинят неприятен дъх и кариеси. Отстранявайте ги след измиване на зъбите.

3. Овлажнявайте устата си

Сухата устна кухина е предразположена да развие лош дъх. Без достатъчно слюнка, която действа антибактериално, микроорганизмите се развиват по-активно. Именно затова сутрин дъхът ни е по-силен, тъй като устата обикновено се изсушава и лигавицата не е толкова активна в производството на слюнка. Ако пред деня усетите сухота в устната кухина, изплакнете с малко обикновена вода и изплюйте. Дъвката е добър помощник, тъй като активира отделянето на слюнка.

4. Изплаквайте

Изплаквайте устата си с вода за уста след всяко миене на зъбите и когато усетите необходимост. Използвайте билкови отвари – от лайка, мента, смрадлика, за да се жабурите. Добър подход е да използвате прополисова тинктура, разтворена в малко вода. След хранене изплаквайте с леко жабурене устата си с малко вода и изплюйте, за да отстраните остатъците храна.

5. Използвайте магданоз

Магданозът и ментата, сдъвкани за няколко минутки, се борят с неприятния дъх в устата. Билките неутрализират миризмите – от алкохол и цигари, като подходящи са и кориандърът, пелинът, евкалиптът, розмаринът или кардамонът.

6. Хранете се здравословно

Освен добро храносмилане, което може да се окаже част от борбата с неприятния дъх, здравословните храни ще ви осигурят механично почистване на устната кухина. Можете да похапвате целина, моркови, фъстъци и нискомаслено сирене. Плодовете и зеленчуците са богати на целулоза и спомагат за обилно отделяне на слюнка, която овлажнява устата и действа противомикробно. Ябълките са страхотно средство за почистване на устната кухина, тъй като яденето й отстранява частиците храна между зъбите и венците.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *