Алегия – Що е то? – част 1

Какво е алергията?

Алергията е изострена реакция на имунната система при контакт на организма с чужди, обикновено напълно безобидни субстанции. Имунната система на чувствителните хора разпознава тези елементи като вредни и в резултат се задейства. Причиняващите алергични реакции вещества се наричат алергени. Пример за алергени са полените, домашния прах, микроскопичните акари, цветния прашец, мухъла, определени видове хранителни продукти и др.
За да разберете същността на алергията трябва да помните, че алергените са чужди за тялото вещества, които при по-чувствителните хора могат да причинят силна реакция на имунната система.
Когато даден алерген влезе в контакт с човешкото тяло, той кара имунната система да се задейства с цел да тушира неговото действие. Това се случва най-често при хората, които са алергични към конкретния алерген. Ако реагирате на алергени, които принципно са безвредни за повечето хора, тогава вие сте страдате от алергия и сте алергични или атопични.
Терминът алергия е въведен в медицината от австрийският педиатър Клеменс Пиркет. С него той обозначава както благотворната реакция на имунната система към действието на алергените, така и вредната свръх чувствителност на организма към същите. Терминът алергия произлиза от гръцката думи “allos”, която означава различен или променен и “ergos”, която означава работа, действие. В груб превод значението на думата алергия е променена реакция.

Какво причинява алергиите?

За да си отговорите на този въпрос просто вземете домакинството си за пример. Да предположим че котката е най-новия обитател на дома ви. Няколко месеца след първата си среща с нея забелязвате странни промени в околните. Някой киха или кашля, а друг търка усилено очите си всеки път когато котката влезе в стаята. Не всички у дома обаче реагират така остро на присъствието й. Как да си обясним това?
Имунната система е организирана система за отбрана, която се задейства всеки път когато тялото ви установи контакт с чужди елементи, особено такива, които имат свойството да причиняват различни по характер инфекции и раздразнения. Функцията на имунната система е да разпознае и реагира на тези вещества, наречени антигени. Антигените могат да доведат до специфична алергична реакция, но могат и да не предизвикат особена чувствителност. Алергените са вид антигени, които причиняват въпросната алергична реакция и стимулират производството на имуноглобулин Е.
Основната цел на имунната система е да мобилизира своите сили в центъра на инвазия и да унищожи или подтисне врага. Това може да стане чрез производството на защитни протеини, наречени антитела, които са насочени към конкретно вредно вещество или елемент. Тези антитела или имуноглобулини (IgG, IgM, IgA, IgD) имат предпазна функция и могат да намалят силата на въздействие на чуждите частици, като се прикрепят към тяхната повърхност. По този начин те улесняват останалите имунни клетки, които са отговорни за унищожаването им.
В отговор на контакта с иначе безобидните и безвредни чужди за организма вещества, хората страдащи от алергии могат да развият специфичен вид антитяло, наречено имуноглобулин Е. Пример за това са котешките алергени, които за някои могат да бъдат източник на дразнение.
Имуноглобулините са група протеинови молекули, които действат като антитела. Съществуват общо пет вида имуноглобулини: A, M, G, D и E. Имуноглобулин Е е антитялото, което проявява своето действие при наличие на алергична реакция.
През 1967 година е изолиран нов вид имуноглобулин, характерен за хората, страдащи от алергични реакции. Наречен е гама Е глобулин.
В примера с котката тези членове от семейството, които проявяват алергични реакции развиват именно такъв тип имуноглобулин срещу котешките алергени. Често се наблюдава известно увеличаване на чувствителността към конкретни алергени, което може да продължи с месеци, дори с години. Въпреки че на пръв поглед изглежда така сякаш алергичната реакция е провокирана от първоначалното излагане на въздействието на алергена, тя е следствие от предишен контакт с него.
Гама Е глобулина е антитяло, което всички ние имаме в малки количества. Алергичните хора обаче произвеждат това антитяло в огромни количества. При нормални обстоятелства гама Е глобулинът ни предпазва от паразити, но не и от други алергени. По време на периодите на изострена чувствителност котката произвежда обилно количество алергени, които реагират остро с човешките антитела, в резултат на което се получава раздразнение на клетките, а то може да доведе до освобождаването на различни по вид химикали, включително хистамин. От своя страна тези химикали предизвикват възпаление и типични симптоми на алергия. В следствие имунната система се възбужда и стимулира проявата на остра форма на алергия.
При контакт с котешките алергени, хората, които не страдат от алергии, произвеждат различен вид антитела, които не предизвикват алергични реакции. При тези хора котешките алергени се елиминират безметежно от имунната система и причинителят не може да им окаже абсолютно никакво въздействие.

Най-често срещаните алергични реакции

Органите, които най-често реагират на алергените са очите, носа, белите дробове, кожата и стомаха. Въпреки че отделните алергични заболявания изглеждат различно, всички те са резултат от реакцията на имунната система спрямо чуждите вещества, към които част от нас са чувствителни. Често срещани алергични заболявания:

Сенна хрема
Астма
Очна алергия
Алергична екзема
Уртикария
Алергичен шок

Къде се срещат алергените?

Навсякъде…
Алергените са особен тип антигени, които предизвикват алергични реакции. Симптомите и заболяванията свързани с тях зависят основно от начина, по който те навлизат в организма, както и от степента на излагане на тяхното влияние и въздействие. Химичната структура на алергените въздейства на тази част от тялото, с която те осъществяват контакт. Например, полените, които се разпространяват по въздуха почти не въздействат на кожата. Те лесно могат да бъдат вдишани през носа и устата и по този начин да предизвикат назално и белодробно дразнение. Когато алергените проникнат в организма през устата или бъдат инжектирани, те могат да достигнат и до други части на тялото и да провокират симптоми, далеч от точката на влизане. Например, алергените в храната, която принципно се приема през устата могат да предизвикат алергична реакция по кожата. Състоянието е известно като обрив или уртикария.

Общ поглед върху алергиите

– Алергията е форма на изострена реакция от страна на имунната система към алергените.
– Имунната система е защитен механизъм на тялото, с помощта на който то преодолява въздействието на алергените, причинители на инфекции.
– Алергените са чужди за тялото вещества, които могат да причинят алергични реакции.
– Имуноглобулин Е е вид антитяло, което се задейства при контакт с алергените.
– Алергиите могат да се развият на различна възраст.
– Рискът да развиете алергия е свързан с наличието на история на заболяване от този тип в семейството ви.
– Алергените могат да бъдат вдишани, погълнати, приети чрез кожата, инжектирани в тялото под формата на лекарство, или да предадени при ужилване от насекомо.

Повече за алергиите можете да научите тук: www.alergii.com

Аптеки Оптима препоръчват:

  КЛАРИТИН  

  ЛОРАНО   в борбата с алергиите

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *