Невенът, билка на билките

Невенът, Calendula, е род растения от семейство сложноцветни, който включва около двадесет вида. Разпространен е в Средна Европа и по Средиземноморието. Невенът е добре познат като лечебно средство още от Древна Гърция, а днес е една от най-често използваните билки, с разнородна употреба в медицината и козметиката. Неговите качества почитали индусите, древните египтяни, персите, гърците, германците и американците, които широко използвали лечебния невен по време на гражданската война за лечение на открити рани. Растението цъфти от началото на юни до късна есен.

Всички части на невена съдържат около 0,02% етерично масло, 3% каротиноиди, 4% слузещи вещества, фитонциди, алкалоиди и ензими. С това се обяснява лечебното им действие и широкото им приложение в народната медицина като противовъзпалително средство. Полезно е да се знае, че всички части на растението притежават бактерицидно действие, особено срещу стафилококи и стрептококи. В народната медицина се използва цялата надземна част – цветове, стебла и листа. Трябва да се бере на силно слънце, тъй като тогава лечебната му сила е най-голяма. Билката не трябва да се пие по време на бременност, но външно може да се прилага без опасност за плода.

Невенът има кръвопречистващо, противомикробно и противоалергично действие. Настройка от невен се използва за лечение на заболявания на черния дроб и против спазми на вътрешните органи. Прилага се за лекуване на лигавицата на устата, на стомашна язва, възпаление на дебеллото черво и гастрит. Лековита е отварата от невен, съставена от 500 мл вряща вода и 2 супени лъжици цвят. С тази запарка може да се мажат и външни рани. Чаят от невен, самостоятелно или в смес с други билки, действа успокояващо на нервната система. Невенът може да се използва от хипертонично болни и жени, които навлизат в климактериума.

В козметиката растението се използва за производство на шампоани и кремове на растителна основа. Цветовете се използват като запарка с вода и като мехлем, запържени със свинска мас. С този лечебен мехлем, намазан на марля, се покриват трудно зарастващи рани, гнойни циреи, възпалени вени. Извлек от невен, във вода или зехтин, може да се употребява против мазна коса и пърхот. Разредената спиртна настройка се препоръчва за мазна кожа и разширени пори на лицето.

За компреси се прави запарка от нарязани цветове, две супени лъжици свежи или три супени лъжички сушени, в литър вряща вода. Оставят се да престоят 2 часа и се прецеждат. С течността се напоява марля или памук – поставя се върху кожата и се пазят очите. Компресите действат чудесно на суха и повяхнала кожа, срещу бръчки и зачервяване. Маслен компрес от зехтин, в който са престояли поне месец шепа свежи цветове, може да се маже за по-бързо изглаждане на бръчките и срещу кожни белези. Мехлемът от невен е лечебно средство срещу гъбички.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *