Картофите, универсалната храна

Препоръчваме ви:

Картофите, Solanum tuberosum, са многогодишни растения от род Кучешко грозде, семейство Картофови, Solanaceae. Те се отглеждат заради съдържащите си скорбяла грудки и са най-широко отглежданото сред клубеновите растения в света, на четвърто място по обем на суровата продукция, след ориза, пшеницата и царевицата. Картофът произлиза от Южна Америка, вероятно някъде в областите на днешните Перу, Боливия и Чили. Те съставляват важна част от културата на Андите и местните фермери от столетия отглеждат много разновидности с разнообразие на цветове и форми. Зеленчукът се разпространява по света след контакта на европейците с Америка, в края на XV и началото на XVI век. Днес в Южна Америка се срещат над 200 диворастящи вида картофи.

Картофените растения са ниски и имат бели до виолетови цветове с жълти тичинки. Червените плодчета са отровни за човека и именно това е причината доматите, които наподобяват плодчетата на картофите, дълго време да се смятат за негодни за консумация. Интересно е, че се обособяват присади, които са получени чрез присаждане на доматено растение върху картофено растение, а те могат да имат както картофи, така и домати, които са годни за ядене. Сладкият картоф, батат, не е истински картоф, а е отделен вид, част от друго растително семейство.

Картофите съдържат гликоалкалоиди, които представляват токсични съединения, от които преобладаващи са соланинът и чаконинът. Това обаче се отнася най-вече за дивите разновидности на зеленчука. Готвенето на високи температури, повече от 170°C. отчасти ги разрушава. Те са в големи концентрации точно под кожата на картофа и се увеличават с времето, особено от излагането на светлина. Светлината активизира токсичните вещества и картофите частично или изцяло позеленяват, а зелените части трябва да се отстранят от грудките. Токсините могат да предизвикат главоболие, диария, гърчове и в сериозни случаи кома. Отравянията от култивирани картофи обаче са много редки. За повечето нормални картофи нивото на соланин е сравнително ниско, обикновено между 0,007 и 0,187 мг/г, а някои изследвания твърдят, че опасност може да са 200 мг от веществото.

Соланин има и в други растения, особено в беладоната, а тази отрова засяга нервната система и предизвиква слабост и объркване.

Картофите са с високо съдържание на въглехидрати и белтъчини, включват минерали, особено калий, както и витамини, включително витамин C. Пресните картофи съдържат по-малко токсични вещества и могат да се консумират с кората. Картофите имат висок гликемичен индекс, затова не са подходяща храна за много диети. Те обаче са полезна съставка за хората със стомашни и чревни болести, тъй като щадят тези органи и имат лек диуретичен ефект. Многото калий в картофите ги прави подходяща лечебна храна на страдащи от сърдечно-съдови заболявания. Действието на картофите върху здравето обаче зависи почти изцяло от начина на готвене. Ако са пържени или на чипс, те са изключително нездравословна храна, но сварени и запечени са страхотно ястие. Макар да има спорове за това, зеленчукът е ниско калоричен – в сто грама продукт има 80 калории. По време на пържене те поемат много мазнина и това допълнително ги изключва от диетичните храни.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *