Алергии

Алергията е хиперсензитивно смущение на имунната система, която се проявява като прекомерна защитна реакция на организма. Тя е една от най-често срещаните заболявания и обикновено се отключва от иначе безвредни субстанции от околната среда, които са известни като алергени. Тези реакции са придобити, предвидими и краткотрайни. Според медицинските наблюдения от последните години, хората с по-висок жизнен стандарт и по-активна имунна профилактика страдат по-често от алергични заболявания. Повечето алерголози смятат, че с урбанизацията и навлизането на нови материали в бита се повишава рискът от алергии и се появяват нови алергени. Думата „алергия“ е използвана за пръв път през 1906 г. и е с гръцки произход, от думите allos, друг, различен, и ergos, дейност. Тогава за пръв път е установено, че понякога човешкият организъм реагира на безвредни вещества по необичаен начин и образува имунни антитела срещу тях, тъй като ги възприема за врагове. Типичен представител на алергията е сенната хрема, която в световен мащаб засяга около 1 милиард човека.

Причини за заболяването
Най-често срещани причинители на алергия са:
• акари в домашен прах
• полени – дървесни, тревисти
• ужилвания от насекоми – пчела, оса
• продукти от животински произход
• животински косми и слюнка, пух и пера
• лекарства – пеницилин, сулфонамиди, антибиотици, местни обезболяващи
• битова химия и козметика
• хранителни алергии – към краве мляко, към белтъка на яйцата, рибата и мидите, някои зеленчуци и плодове, ядки, оцветители, консерванти и аромати

Често алергиите се предават по наследство, като вероятността това да стане чрез майката е по-голяма, токолкото чрез заболяване на бащата. Препоръчва се при бременност жените с доказана алергия да се имунизират, за да предотварят евентуалната опасност от заболяване на бебето. Диагностицирането на алергичните заболявания обикновено включва кожни тестове, чрез които в организма се въвежда малко количество пречистен алерген с определена концентрация. Могат да се използват кръвни тестове за специфичен IgE, имуноглобулин Е, за определяне на серумни IgE антитела в кръвта.

Симптоми и лечение
Обичайните симптоми често нямат нищо общо с алергията. Някои от тези симптоми включват:
• затруднено дишане и хрипове
• сърбящ обрив по цялото тяло
• подуване на устните, езика, очите
• учестена сърдечна дейност
• замаяност
• гадене, повръщане, болка в корема
• подуване на гърлото, задушаване

Кихането, хремата и запушеният нос, сърбежите на очите и кожата, конюктивитът и бронхиалната астма са най-често срещаните симптоми на алергията. Чрез интензивното кихане организмът се опитва да се освободи от прах и дразнители, като ги изхвърли с нормалните секрети. При наличие на алергия секретът от носа е бистър и воднист, а обикновено носът се запушва вследствие от набъбването на лигавицата. Алергията може да причини кожни обриви, а ако проявата е чрез сърбеж по очите, клепачите са подути и зачервени.

Лечението на алергиите обикновено включва антихистамини, бета-2 симпатомиметици, кортикостероиди, адреналин. Най-простото лечение би било да се избягват алергените, но това понякога е доста невъзможен метод. Може да се приложи имунотерапия, чрез която се третират причините за възникване на алергия. Тя е специфична хипосенсибилизация, „алергична ваксина“, а в тялото се вкарват субстанциите – алергени, през равни интервали от време в увеличаваща се дозировка. По този начин се намалява чувствителността спрямо тези вещества. Методът е особено подходящ за малки деца, а ефективността е 50- 90%, но лечението продължава дълго време, от 3 до 5 години. В нетрадиционната медицина съществуват множество методи, които се считат за ефективни за лечение на алергии, особено хомеопатия, китайска медицина и кинезитерапия.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *