Акай бери, антиоксидантна сила от дъждовните гори

Препоръчваме ви:

Акай бери е малък лилав плод на палмовото дърво Евтерпа, Euterpe oleracea, което расте в дъждовните гори на Амазония. Вкусът му се определя най-често като комбинация от къпини и ядки. Населението в областта от векове употребява акай заради лечебните му свойства. През 1616 г. португалският капитан Франсиско Калдейраш де Кастело Бранко изгражда военната крепост, за да защити региона от нападенията от пирати. Тъй като европейците донасят на континента непознати за местните инфекциозни болести, които вероятно редуцират индианското население почти до минимум, имуностимулиращите качества на акай бери се оказва основна защита за малката местна общност в зоната на крепостта. И до днес бразилците използват плодчетата за повече тонус и здраве.

В западните страни акай става популярен съвсем наскоро като една от най-полезните храни в света. Тя съдържа висок процент фибри, витамин А и С, желязо, калций, флавоноиди и различни киселини. Освен това е източник на протеини, омега-6 и омега-9 мастни киселини, които са много полезни за профилактика на сърдечно-съдовата система. Екзотичният плод е известен и с друга полезна съставка, антоцианини, които са изключително полезни за доброто състояние на организма и имат противоракови свойства. Те са съставката в акай, която придава тъмночервените и пурпурни оттенъци на плодчетата. Плодът акай не може да се приема директно, а трябва да се прибере пресен и да се обработи до пулпа.

Макар че е много полезен, акай бери не притежава чудотворни качества, поне не толкова, колкото много търговци на здравословни добавки се опитват да втълпят на хората. Мастните киселини в акай са сходни на тези в състава на маслините и зехтина, а другите полезни съставки подсилват ползотворния ефект на тази храна. Много от производителите обаче твърдят, че ако пиете добавки с акай, можете да отслабнете дразстично, без да се налага да спазвате диети или спортен режим. Това твърдение е невярно, но това не бива да ви кара да подценявате качествата на плода на акай, тъй като той съдържа огромни дози антиоксиданти. Конкуренция сред храните по антиоксидантно действие на акай са червеното вино и боровинките. Местното население в родината на палмата го използва за лечение на намален имунитет, инфекции, болести на сърцето и проблеми с ерекцията. Акай е съставка в производството на високоенергийна храна и на вино, а сокът му се консумира поради мощния му антиоксидантен ефект.

Акай може да се консумира на сок, на пюре, на капсули или на прахчета, като всяка форма има своите предимства и недостатъци. Ексотичната храна и екстрактите от нея подобряват храносмилането, пречистват организма от токсини, подобряват зрението, забавят стареенето, намаляват риска от заболявания на сърцето, неутрализират свободните радикали, намаляват апетита и повишават енергията, подобряват вида на кожата и редуцират нивото на холестерола. Тъй като ускорява метаболизма, акай може да се консумира от хора, които искат да редуцират мазнините и да изваят стройна фигурата си. Срещу възпаления се борят антоцианините, които действат за неутрализиране на ензимите, които разрушават съединителната тъкан и спомагат за възстановяване на увредените протеини в стените на кръвоносните съдове. Те действат страхотно и на зрението, като се борят с кокошата слепота и умората в очите.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *