Нар срещу температура и напълняване

Нарът е вид широколистно дърво или храст, Punica granatum, който връзва с едри червени плодове. Той предпочита сухите условия и произхожда от Иран и Централна Азия чак до Хималаите. По-късно дървото е пренесено в Армения, Югоизотчна Азия, тропическите зони на Африка, някои части на Съединените американски щати и областите по Средиземно море. В див вид обикновено достига височина на храстче. Плодовете са сферични, с големина на портокал, с жълта до червеникава кора. Във вътрешността има десетки сочни розови или червени зърна, в които са семената на нара.

Целите зърна са ядливи, а на вкус са сладки или леко кисели. Нарът се употребява за храна от древни времена, а в древногръцката митология е символ на плодородие. В тибетската медицина сокът от сладък нар бил използван за лечение на гастрити и бъбречни камъни, а на киселия нар – срещу захарен диабет. Арабите лекували със сок от нар главоболие, стенокардия и стомашно-чревни разстройства, индийците го препоръчвали за подмладяване, а китайците използвали отварата от корите за укрепващо и противовъзпалително средство, което стимулира обмяната на веществата.

Прясно изцеденият сок от нар е освежаваща напитка, която чудесно утолява жаждата в горещините. В него има много захари, органични киселини, минерални вещества – манган, фосфор, магнезий, алуминий, силиций, хром, никел, калций, мед, витамини С, В1, В2, В6, В12, Р и А. В зърната на нара има багрилни и дъбилни вещества, особено в кората, флавоноиди, белтъци, целулоза. Изсушената кора на плода на нара, в малки дози, може да се употребява за чай, който да се пие срещу стомашни разстройства и стомашни паразити. Многото съдържащи се антиоксиданти в нара се борят със стареенето и с токсините.

Плодът на нара е диетичен продукт с никакво съдържание на мазнини, но много полезни съставки. В народната медицина се употребява за лечение на треска, малария, скорбут, заради високото съдържание на витамин C, ангина, кашлица, анемия, бронхиална астма, на туберкулоза, пневмония, бъбречни кризи, изгаряния, отравяния.

Съвременната наука потвърждава спазмолитичното и противовъзпалително действие на екстрактите от нар, на сока и на зърната. Чаят от нар потиска развитието на бактерии, полифенолите от кората спират размножаването на дизентерийните пръчици, а освен това действат добре за профилактика на сърдечно-съдови заболявания. Храната оказва много благоприятен ефект срещу стомашни болки, стомашно-чревни разстройства, главоболие, малария, ангина, анемия, кашлица, бронхиална астма и изгаряния на кожата. Сокът от наровия плод понижава температурата, добра напитка е за диабетици, предпазва кожата от стареене. С кората на растението се боядисва вълна в кафяв цвят, а с цветовете се оцветяват вълна и коприна. Като купувате нарове поставяйте в торбичката по-тежки плодове с ярък цвят и здрава кора, а ги съхранявайте цели в хладилник до 1 месец. Здраво опакованите с вакуумна опаковка семена могат да издържат във фризера до 2- 3 месеца.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *