Грижа за здравето на децата в Световния ден на сърцето

Национална кардиологична болница стартира пилотен проект, който има цел да разяснява ползите за подрастващото поколение от поддържане на здравословна диета и активен начин на живот. Проектът стартира на 29 септември 2012 г., когато е Световният ден на сърцето. Целта на проекта е в съответствие с основния акцент на Световната федерация на сърцето за световния ден за тази година – превенция на сърдечносъдовите заболявания сред жените и децата. Според експерти съвременното общество може да изложи децата на рискови фактори за развитие на сърдечносъдови заболявания с вредни навици, които постепенно изгражда у тях. Това са например диети с твърде малко калории или с високо съдържание на „лоши“ мазнини и захар. Други причини за повишената опасност е ограничаването на физическата активност заради разпространението на компютърните игри, както и възможности за развитие на вредни навици, например употреба на тютюн. Сърдечно-съдовите заболявания са водещата причина за смъртност в Европа, но България е на първа позиция с над 65 %.

В рамките на своя проект Националната кардиологична болница ще организира поредица от срещи с ученици от 134 СОУ „Димчо Дебелянов“ в столицата. На тях ще бъде поставен акцент върху изграждането на мотивация за здравословен начин на живот сред подрастващото поколение. По време на срещите децата ще имат възможност да се запознаят с предимствата на здравословния начин на живот – режим на хранене, двигателна активност и други, а на техните въпроси ще отговарят специалисти от единствената в България Клиника по детска кардиология и детски болести в Националната кардиологична болница. Сред експертите ще са проф. Владимир Пилософ, д-р Христина Нацкова, д-р Анна Дашева-Димитрова. С тази инициатива се поставя началото на по-продължителна образователна кампания за децата от 134 СОУ, като замисълът е на по-късен етап в нея да се привлекат още учебни заведения.

29 септември е обявен от Световната здравна организация за Световен ден на сърцето. В България долната граница на заболелите от инфаркт на миокарда непрекъснато пада, като не са изключени случаи на болни хора на възраст между 21 и 30 години. Именно затова лекари смятат за толкова важно да се популяризира превенция на здравната култура сред подрастващите, които са застрашени от болести на съвсем крехка възраст. Според статистики всеки втори българин има повишени стойности на кръвно налягане. Редовна консултация с кардиолог, между 2 и 4 пъти годишно, може да спести сериозни проблеми и да диагностицира ранна заболеваемост. Кардиолози съветват пациентите да не се доверяват само на електрокардиограмата, която се прави профилактично от личния лекар, тъй като тя улавя само най-тежките сърдечни промени. За успешно лечение на сърдечните болести най-важно е времето след началото на болката – с опасващ характер, стягаща, със задух и продължаваща над 10 минути. Ако се реагира навреме, пациентът има шанс да бъде излекуван напълно. Първите шестдесет минути са особено важни, тъй като след запушване на съда още след втората минута започват да умират сърдечни клетки, което е начало на атрофията на тъканта на мускулатурата.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *