6 съвета за начинаещи бегачи

Препоръчваме ви:

 

Бягането е много добра тренировка за превенция на остеопороза, диабет и сърдечно-съдови заболявания. С тичане се изгарят много калории и е лесен начин за повишаване на настроението. Ето няколко експертни съвета в тази област, които могат да са полезни за начинаещите спортисти в тази област.

Започнете бавно и изграждайте своите умения
Хората, които започват да практикуват бягане обикновено тръгват с голяма желание и усърдие, като отделят време за бягане всеки ден. Но само след няколко седмици тяхното желание за спортуване спада, тъй като са преумори мускулите си. Експерти съветват начинаещите първо да започнат с да кратки сесии бягане, за около 20 минутки през почивните дни, съсредоточавайки се върху самото бягане. Може да се редуват през интервал от време бързо ходене с бягане, което ще доведе до увеличаване на сърдечно-съдовата издръжливост.

Намерете приятели, с които да бягате
В компанията на други хора ще имате възможност да научите много неща за бягането. Желанието за бягане на другите ще бъде допълнителен стимул за вас. Освен това с повече хора тренировката е по-забавна. Бързата музика е стимулираща, затова е добре да си пуснете весела мелодия, ако се изморите и имате нужда от доза енергия.

Научете се да бягате правилно
Преди самото бягане разгрейте тялото си добре. Задължително разтегнете мускулите на краката, за се предпазите от сериозни физически травми. Целта ви трябва да е да бягате правилно, а не да издържате тренировката повече време. Затова потърсете информация как е правилната техника за бягане. Също така можете да посетите състезание по бягане, за да видите техниката на бягане на професионалните бегачи.

Изберете подходящо трасе за бягане
Можете да бягате на различни места, но трябва да имате предвид, че ако бягате върху асфалт или тротоар можете да натоварите прекалено много стъпалата. От друга страна бягането по тревни площи също крие рискове, тъй като те са по-меки и можете да стъпите накриво и пак да се контузите.

Разнообразете тренировките
Не наблягайте само на определен спорт. Тичането можете да комбинирате с колоездене, плуване и тенис. Това разнообразие ще ви предпази от една страна от претоварване на определени мускулни групи и стави, а от друга страна мускулатурата ще се развие равномерно.

Открийте правилните обувки за тичане
Намирането на правилните обувки за тичане е основна част от тренировката ви. Ползването на дискомфортни обувки по време на бягане е предпоставка за претоварване на ставите и създава по-голям риск за контузия. Да не говорим за удоволствието от бягането. Потърсете обувки с максимално ниво на стабилност. Ако смятате да се занимавате редовно с бягане, по-добре инвестирайте в по-качествен модел за повече пари.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *