Кисело зеле за пробиотици, зелев сок за стройна фигура

Препоръчваме ви:

Киселото зеле е продукт, който се получава от ферментация, която е причинена от бактериите на млечната киселина. Те разлагат въглехидратите в зелето на млечна и оцетна киселина. За негови откриватели се смятат китайците. То присъства в множество европейски кухни, а в Германия се смята за основен  елемент на националната кухня.

Киселото зеле е богато на витамини А, В, С и К, и минерални вещества. Съдържащият се витамин С достига до 0,1%, което е с два пъти повече от лимоните. То съдържа още провитамин D, който почти липсва в другите плодове и зеленчуци. В процентно отношение съставът му включва белтъчини – 0,9%, мазнини – 0,32%, въглехидрати – 2,28%.

Киселото зеле е източник на съединения, които са наречени изотиоциант и сулфорафан. Те се използват в борбата с раковите заболявания. Според скорошно проучване, което е проведено в американски център е установено, че киселото зеле е много ефективна храна за превенция и лечение на рака на гърдата. Съдържащият се витамин Н е важен фактор за растежа на съдържащите се в чревния тракт полезни микроорганизми, както за синтеза на витамини от организма, което е ключов момент, ако организмът е бил подложен на лечение с антибиотици. То е една от малкото храни, които съдържат Lactobacilli plantarum бактерии. Те са доминираща разновидност на здравословни бактерии, които влияят върху храносмилателната система по няколко начина – стимулират работата на имунната система като увеличават антителата, които се борят с инфекциите, потискат патогенните микроорганизми, премахват радикалите, които са една от причините за мутация на клетките.

Киселото зеле и неговият сок се употребяват в народната медицина за лечение на запек и за изгаряне на мазнините. Ферментиралите храни имат успокояващ ефект върху нервната система и подсилват имунитета. Зелевият сок се препоръчва за превенция на грип, при различни стомашно-чревни проблеми като диария, запек и язви. Използва се за лечение на дихателни заболявания, на анемия и като основно средство срещу махмурлук, тъй като не само прогонва главоболието, но и неутрализира действието на алкохола. Млечнокиселите бактерии имат противомикробно действие и прочистват от отрови чревната система.

Хората, които страдат от бъбречно-каменна болест или хипертония не трябва да консумират кисело зеле в големи количества заради солеността му. Съдържащият се в храната биогенен амин тирамин може да причини неблагоприятни реакции при чувствителни хора и затова трябва да се внимава с консумацията. Освен в бидони, което отнема доста време, можете да си изготвите кисело зеле в буркан. Зелето трябва да се накълца и да се посоли, като с тази техника можете да изготвите по-малко количество, но пък храната може да се консумира след 3 дни. Ако искате да пробвате, можете да видите подробностите в този сайт. 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *