Все повече деца с хранителни разстройства

В МБАЛ “ Токуда“ отваря врати първият в България център за хранителни разстройства. В него ще се лекуват пациенти със заболявания като булимия и анорексия. Кръстен е на името на известната художничка Василия Стоилова, която е загубила битката с анорексията само преди няколко месеца. В специализирания център се предлага медицинска и психологическа помощ като в екипа са включени специалисти гастроентеролози, психолози, ендокринолози и психиатри.

Досега не е представена точна статистическа информация в България за това колко болни има от заболяванията булимия и анорексия. Но е ясно, че съвсем малък процент от хората, които имат хранителни разстройства стигат до лечение. Според специалисти случаите на тези заболявания се увеличават все повече. Според данни, около 80% от болните оздравяват, при 20% състоянието хронифицира, а при около 0,5 то има летален изход.

Хранителното разстройство е една от основните причини за смъртност на жени във възрастовата граница от 14 до 30 години. Това е така, защото около 2/3 от децата на средна възраст 14 години правят или са правили опити за отслабване. В резултат на което при много от тях се откриват някакви симптоми на хранително разстройство. За последните 5 години шесткратно са се увеличили случаите на хранителни разстройства при деца под 12 годишна възраст, а за възрастни над 40 годишна възраст увеличението е четирикратно.

Хранителното разстройство в повечето случаи започва с период на анорексия, през който се намалява консумацията на храна и променя се поведението като резултат от някакъв емоционален или психологически проблем. Булимията винаги се предхожда от период на анорексия. Факторите, на които се дължат заболяванията са генетични, биологични и други. Стресът, кризите на съзряването и неблагоприятни събития в семейството са най-честите отключващи фактори за появяване на заболяванията. Родителите трудно могат да забележат наличието на някакви симптоми, защото много от децата в повечето случаи се крият от тях. Родителите трябва да следят за промяна в поведението и начина на общуване, тъй като те сред първите неща, които се променят.

Лечението на хранителното разстройство е скъпо и в България, както и в други държави, то не се заплаща от здравната каса. Също така около 1/4 от страдащите пациенти се отказват от лечение в определен момент, а някои от пациентите не искат да се излекуват от заболяването.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *